НОВОСТИ

Кнез Милош Обреновић је овако ОБИЉЕЖАВАО Светог Николу: Ова три стара обичаја полако одлазе у ЗАБОРАВ

26/03/2022

На југу Србије традиционално се на овај дан праве шарени колачи у облику птице.

 

Постоји изрека у нашем народу да Светог Николу слави пола Србије, а пола иде на славу. И то није без разлога. Наиме, Свети Никола је слава са најдужом традицијом у нашем народу и с обзиром на то, развили су се нарочити обичаји који прате овај празник.

 

Дарују се дјеца

Будући да је Свети Никола познат и као заштитник дјеце, од давнина је постојао обичај да се на дан када се овај свеатц слави, дарују дјеца орасима, јабукама и слаткишима. Током ноћи, док дјеца спавају, Свети Никола би има оставио дарове у ципеле или покрај прозора. Деца би нарочито за тај дан, очистила своје ципеле и ставила их близу кревета како би се ујутру прво њима обрадовала, пише најзенарс.

Божићно жито, симбол плодне надолазеће године, новог живота и добрих усјева сади се на овај празник да би до Божића стигло довољно да нарасте.

Лађари пуцају из топова

На овај празник, гдје год да се нађу, лађари спуштају сидра. Заустављају лађе док се морнари помоле светитељу и онда настављају пут. Припремају топове за паљбу одајући почаст своме заштитнику. На овај начин славу је обиљежавао и кнез Милош Обреновић.

На југу Србије традиционално се на овај дан праве шарени колачи у облику птице.

Заједно са погачом и вином односе се у цркву на освештење молитвом и вином. Након тога, служе се гостима, а прије свих дјеци.

Славите посну славу

Слава Светог Николе пада у вријеме великог Божићног поста. Традиција је да се за Никољдан припремају посна јела.

У Византији је на Светог Николу био обичај да се на тај дан амнестирају затвореници. У народу постоји вјеровање да ће ономе ко на тај дан опрости дуг слиједећа година бити богата и плодна.

Постоји и вјеровање да тај дан не треба никога подсјећати на дуг, нити му додатно отежавати положај због тога што је дужник.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести