НОВОСТИ

Ковић: Амбасадор Марфи пореди професоре са потенцијалним терористима

01/04/2022

Професор историје на Филозофском факултету у Београду Милош Ковић оцијенио је да је новопостављени амерички амбасадор у БиХ Мајкл Марфи у својим коментарима о забранама уласка у БиХ људима из Србије, међу којима је и сам Ковић, универзитетске професоре и интелектуалце упоредио са потенцијалним терористима.

 

 

Ковић, коме је недавно забрањено да уђе у БиХ, сматра да се то види из Марфијевог, на први поглед узгред изреченог дијела изјаве, у којем је рекао да САД „имају листе на којима се“, како каже, „налазе потенцијални терористи“, као и да „некима не дају визе и да су те листе тајне“.

Према његовом мишљењу, тај „узгредни“ дио Марфијевог коментара о забранама уласка у БиХ људима из Србије представљају имплицитну подршку ономе што су урадиле „отргнуте службе безбједности БиХ и нормализацију онога што је учињено“.

„Ја бих подсјетио да је све то речено у одговору на сасвим умјесно питање како је могуће да се у БиХ дозвољава улазак непознатих анонимних људи најразличитијег политичког порекла, који су улазили у БиХ мјесецима и годинама углавном са Блиског истока, а да се тако нешто не дозвољава универзитетским професорима“, рекао је Ковић за Срну.

Коментаришући Марфијеву тврдњу да он нема ништа са одлуком о забрани уласка у БиХ интелектуалцима из Србије зато што, како је рекао, не учествује у доношењу одлука унутар институција БиХ и није њихов дио, Ковић је указао да та изјава директно противрјечи ономе што је претходно саопштио предсједавајући Предсједништва БиХ Шефик Џаферовић.

Он је подсјетио да је Џаферовић рекао да Обајвештајно-безбједносна агенција (ОБА) ради у најближој координацији са „безбједносним службама евроатлантске заједнице“.

„Према томе, то што је рекао новопостављени амбасадор САД није тачно. Или није тачно оно што је рекао Џаферовић“, указао је Ковић.

Он сматра да је, са разумне тачке гледишта, тешко повјеровати у то да се овакве одлуке доносе без уплитања са стране, а нарочито амбасадорског фактора, поготово када се, како каже, познају каријере људи који су их донијели.

„То су директор ОБА Осман Мехмедагић и министар безбједности БиХ (Селмо Цикотић), чија се каријера најтјешње везује за америчке службе“, навео је Ковић.

Према његовим ријечима, важно је и то што је амбасадор Марфи на јучерашњој конференцији за новинаре у Сарајеву поручио да је он дошао у БиХ да би се борио са спољним и унутрашњим актерима.

„Поменуо је Русију и Кину и рекао да је ту како би се борио против њиховог утицаја, а сви знамо на кога мисли када говори о унутрашњим актерима. Дакле, он је рекао да ће се борити и мислим да је његов примарни циљ прилично отворено изречена ратничка изјава“, навео је Ковић.

Подсјетивши да му је забрана уласка у БиХ изречена 28. фебруара, а да су операције на истоку Европе почеле 24. фебруара, он је оцијенио да је све што се догађа дио ширег процеса укидања свега онога што не одговара интересима НАТО земаља.

„Прије свега, то се односи на културу, дијалог и науку. Све је доведено у питање и то сада заиста подсјећа на нека времена за која смо мислили да су одавно прошла. То су времена тоталитаризма, у којима се људи кажњавају због онога што говоре и мисле“, објаснио је Ковић.

Он је истакао да би волио да је нови амерички амбасадор у БиХ више говорио о демократији, слободи мисли и говора, као и о праву оних који нису већина попут 49 одсто територије БиХ која припада Републици Српској.

„Волио бих да је говорио о праву тих људи да не буду мајоризовани и присиљени на нешто што не желе као што се догодило у овом случају (забране да уђе у БиХ), пошто видим да сам веома добродошао у тих 49 одсто БиХ, уколико и нисам у оних 51 одсто територије БиХ“, поручио је Ковић.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести