06/03/2022
Поред свих уобичајених ствари које чине идентитет и насљеђе једног народа (храна, вјера, обичаји, пјесме, музика) најмање се помиње градитељство. Тешко је замислити Холандију без неког пејзажа у чијој се позадини налази вјетрењача или неко грчко острво без бијелих кућа са плавим крововима. Исто тако кад се каже Србија у погледу градитељства падају на памет светиње, споменици и утврђења, али изненађујуће српска кућа ту бива запостављена.
Исто као што је везан за један простор Србин је везан и за кућу у којој живи. У њој се рађао, вјенчавао, славио крсну славу, рушили су му је и он је увијек обнављао. Док је радио све то у ту кућу коју је градио Србин је узидао и мало свог карактера. Скромне, прилагођене и топле куће које су грађене широм Србије су неправедно запостављене као историјско наслијеђе из давних времена.
Ћерамида, бибер цријеп, непечена цигла, огњиште на сред куће, кров на 4 воде, велики тремови и шљивак око куће су само нека од обиљежја српског начина прављења куће и окућнице.
Поред материјала којима је зидао кућу Србин је за кућу везивао и доста вјеровања. Прије него што би изградио кућу на неком мјесту прво би ту оставио посуду са водом, а ако у њу не би пало неко живо створење као нпр. буба или птица, он не би градио кућу на том мјесту.
Након завршених радова на изградњи куће газда и мајстор који је градио добили би дарове, а око куће би било организовано весеље. Прво што би се уносило у тек изграђену кућу су ватра са старог огњишта со и хљеб, подсјећа портал Лепоте Србије.
Код српске куће, било да је моравка, шумадинка, ресавка или из неког другог краја, пада у очи и њена усклађеност са њеном околином. Материјал који би се користио за изградњу био је из непосредне близине, једноставан, лак за обраду и дуготрајан.
Иако се занат градње некадашњих српских кућа угасио њена дуготрајност значи да се и дан данас у равницама или брдима одавно заборављених села може пронаћи по који примјер куће која је у себи вијековима носила одлике српског народа.
15/03/2025
11/03/2025
10/03/2025