07/07/2021
Да ли је Скендербег био Србин или Албанац или…?
Одређена документарна грађа из српских средњовјековних извора, веома битна за аналитички приступ овој теми, није до сада узета у обзир у поставкама о етничком индетитету Кастриота, као што је: „Повеља цара Стефана Душана из 1347.“, „Прострагма из 1349/53“, „Светоарханђеловска хрисовуља из 1348/52“, затим за Масареке, непосредне претке Кастриота, „Јањинска хроника“, а ни објашњења В. Качановског о настанку „Меморије…“ Мусакија и др. документи и записи. Неки документи познати научној јавности као Дубровачка повеља Александру из 1368. године је погрешно тумачена, те се и стога сматра, да је ситуација са темом о етничком индетитету Кастриота остала недоречена и недовољно документарно истражена и адекватно тумачена.
Повеље Стефана Душана и Дубровачка повеља разјашњавају питање, да је Бранило, прадједа Ђурађа Кастриота, био кефалија „доминуса“ Александра, а претходно челник у војсци цара Стефана Душана, који је истицањем у војсци достигао статус нижег племства и добио феуд на ријеци Гарди са кастелом „Кастри“, старом византијском тврђавом, по коме су се и назвали Кастриоти његови потомци и њихова породица (иначе једна грана рода Масарека).
Такође „Јањинска хроника“ у историографији сматрана као вјеродостојан хронички документ, даје тачно опредјељење, да су Масареци српско-словенски род из краја Загорја и мјеста Загоре код Јањине помињани код историчара Прокопија још послије првих досељења словенских скупина у 6. вijеку. Из околине Јањине из Епира, за који Ђурађ Кастриот и говори, по његовим биографима, да му је постојбина, је његов род пресељен иза Дрима, етничке границе српско-албанске, на падине Паштрика, близу Призрена. Тада је Бранило, Ђурађев прадjед и забиљежен као царев челник, од кога је могуће даље документарно пратити даљи генетски низ предака до самог Ђурађа Кастриота Скендербега и даље послије њега његових потомака до данашњег времена.
Закључак о српско-словенском поријеклу се код старијих генерација потврђује читавим низом аргумената до којих се долази истраживањем националног индетитета Кастриота: њихова православна вјера са породичном славом (карактеристичном специфичношћу за српски индетитет) што налази историчар И. Јастребов, њихов статус српске властеле, (који у Душаново вријеме могу имати само Срби, Грци, или Њемци), блиске родбинске везе са српским великашким кућама, хиландарски монаси из њихове најуже фамилије, па чак и генеалогије са српским поријеклом садашњих Кастриота у Италији и Шпанији, као и низ других аргумената, који су потвда овог националног индетитета.
Ставови албанских историчара, да је Ђурађ Кастриот етнички Албанац и да су Кастриоти етнички Албанци, нису засновани на аргументима, јер за то нема документарних доказа. Чак се ни сам Ђурађ Кастриот није изјашњавао, да је Албанац већ, да је из Епира, а Епир није етничко одредиште, већ је у његово вријеме то било подручје на коме су живјели и Грци и словенски досељеници, а и албански досељеници. Албански историчари негирају поријекло Ђурађа Кастриота по Бранилу, а такође не разматрају ни поријекло Кастриота, као гране рода Масарека. До сада нису дати са њихове стране неки аргументовани докази за албанско етничко поријекло Кастриота, осим што су Кастриоти живели у једном периоду на албанским етничким подручјима гдје су имали своје кнежевине и Иван отац и Ђурађ Кастриот син, крајем 15. и почетком 16.вијека и током друге половине 15.вијека, што свакако не може бити доказ и о њиховој искључиво албанској етничкој припадности, што заступају албански историчари. Српски документарни извори о прецима Кастриота са њихове стране се априори одбацују, или уопште не разматрају.
Може се уочити, да су по овом питању преломне године биле прве деценије 20. вијеека, када је већина историчара за Ђурађа Кастриота сматрала, да је српског етничког поријекла и године послије овог периода када је према аустро-немачкој историјској поставци тумачено, да је то албанско порекло, што су касније преузели и албански историчари.
Политички аспекти су имали утицаја и код расправа о генеологији Кастриота и код потомака Ђурађа Кастриота Скендербега у Италији и Шпанији у доказивањима које су директне линије његових потомака, јер је сада важећи устав Албаније оставио могућност повратка монархије, те су се повампириле династичке амбиције, а тиме и расправе о директним наследницима Ђурађа Кастриота Скендербега, јавља Србијаданас.