31/05/2021
Током те двије недјеље, такозвана Ослободилачка војска Косова (ОВК), потпомогнута снагама албанске војске и НАТО, нападала је пограничне јединице Војске Југославије како би ослободила пут за пролазак терориста на подручје Косова и Метохије.
Српски телеграф дошао је у посјед званичном документу УС “Ер форса” о бомбардовању 1999. Према тврдњама званичника у Вашингтону, истакнуто је да је југословенска артиљерија показала да је способна за велике војне акције, упркос тврдњама НАТО да након скоро 70 дана бомбардовања “трупе пате од несташице горива, губитка опреме и пада морала”.
У само једном или два дана српске снаге су ослабиле побуњенике тако што су герилце затвориле и изоловале на горњим падинама планине Паштрик. Док је бомбардовање ослабило југословенске снаге, они су брзо кренули да граде три привремена моста преко ријеке Бели Дрим и добили су наређења да пуцају на све што се кретало. Након неколико дана тешке артиљеријске и минобацачке ватре на планини Паштрик, ОВК је била “претворена у пепео ” – рекао је један од америчких обавештајаца.
„Тада југословенска војска уноси своје тенкове и артиљерију, којој је тешко супротставити се”, стоји у извештају америчких обавештајаца. Ове тврдње поткрепио је и званични документ УС “Ер форса”.
„Упркос више од 250 летова НАТО авиона дневно, операција “Стрела” није дуго трајала, заглибила је послије само три дана”, потврдили су званичници Вашингтона.
Уз све ово треба додати да је покушај копненог пробоја на територију Србије покушан непосредно док су трајали разговори о примирју.
„Претпоставља се да су НАТО и шиптарски терористи тиме вероватно хтјели да постигну неки војнички успјех или да се постигне боља преговарачка позиција, али и да би се ОВК промовисала као некаква сила” прокоментарисао је генерал Божидар Делић, који је командовао одбраном Паштрика, наводи портал република.рс.
– 16 дана трајала је битка, од 26. маја до 10. јуна
– 30.000 терориста ОВК, војника НАТО и албанске војске учествовало у нападу
– 400 српских бораца бранило је Паштрик
– 150 километара државне границе чувало је око 14.000 српских војника
– 26 српских војника је страдало
– 453 терориста ОВК је погинуло
-9. јуна 1999. потписан је Кумановски споразум, а 10 дана касније са КиМ се повукла Војска Југославије