20/08/2022
Ко не воли своје, не може да воли ни туђе. Може ли се не вољети конкретне, своје ближње људе, а бити заљубљен у апстрактан појам човјечанства? Може, али то није нормално”, говорио је Кашанин, подсјећа Опанак.
Не постоји, додао је, свјетска култура као култура човјечанства.
„Постоје само књижевност, сликарство, музика – појединих народа, заједница, средина које одишу духом свог завичаја, носе печат своје нације, а властите особине, вриједности и домете узносе или не узносе до свјетских висина. Ако је уочавање значаја завичајности и националног заједништва противно интернационализму и космополитизму, онда сам ја противног таквог интернациозализма и нисам такав космополита.
Али, ако сам убијеђен да се само према највишим свјетским мјерилима мора одређивати вриједност и домет умјетничких творевина сваког, и најмањег, народа, и да се једино кроз то сито може ући у свет – мада ми и на тој строгости замјерају – онда сам и интернационалиста и космополита.
Паскал и Пруст су прво Французи, па тек онда европска имена и грађани свијета. Кјеркегор и Андерсен су колико свјетски толико и дански. Не може се за Дантеа и Микеланђела рећи да нису Италијани, за Његоша да није Србин и Крлежу да није Хрват. Може један уметник и да се одрекне своје нације, али не може његово дјело“, говорио је Милан Кашанин.