НОВОСТИ

МИСТЕРИОЗНО УБИСТВО НА СРПСKОМ ДВОРУ

24/11/2021

Једна од најконтроверзнијих личности српске историје је несумњиво принц Ђорђе Kарађорђевић, најстарији син краља Петра Првог, који се одрекао пријестола у корист свог млађег брата, Александра, а управо та абдикација обавијена је велом тајне и читав вијек касније.

 

Ђорђе Карађорђевић

 

Ђорђе, познат по херојству, несташтву али и бурном темпераменту није био по вољи страних сила, које са њим нису могле тек тако да се нагоде, али он по много чему није одговарао ни моћницима у тадашњој краљевини Србији, између осталог Николи Пашићу или Драгутину Димитријевићу Апису.

Позната је свима судбина коју је доживио, брат Александар га је послије Другог свјетског рата заробио под изговором да пати од шизофреније, те га држао у лудници. Он ни послије смрти Александра није пуштен, затвореног га је држао и кнез Павле, да би слободу дочекао тек по доласку Нијемаца.

Према званичној историји, преломан тренутак у његовој одлуци да абдицира у корист брата Александра била је смрт слуге Стевана Kолаковића коју је изазвао сам Ђорђе. Он је био толико бијесан на свог дворског послужитеља да га је шутнуо ногом у стомак, од чега је Kолаковић преминуо послије неколико дана. Дана 27. марта 1909. тада 23-годишњи Ђорђе препустио је будући пријесто млађем брату.

У мемоарима „Истина о мом животу“ Ђорђе пише како је Kолаковића ударио јер овај није предао писмо некој дјевојци, наводно јер га није ни нашао у престолонасљедниковој соби. Ђорђе, који иначе није имао добре односе са Драгутином Димитријевићем Аписом (организатором Мајског преврата), предсједником владе Николом Пашићем, и генералом Петром Живковићем сумњао је да они, у спрези са Александром кују завјеру да га склоне из поретка наслијеђивања и нарочито је био погођен нестанком писма јер је то значило да није могао да се узда ни у оданост особе којој се највише повјеравао.

Суочен са скандалом, принц Ђорђе Kарађорђевић, десет дана по Kолаковићевој смрти, упутио је писмо предсједнику Владе Стојану Новаковићу.

-Узбуђен скроз неправедним и неправичним инсинуацијама, које је једна несрећна случајност изазвала у извјесним круговима нашега јавног мњења, част ми је, у одбрану како моје досад ничим окаљане части, тако и моје потпуно чисте и мирне душе, учинити вам ову изјаву: Најдубље проникнут родољубивим дужностима, које ми моја савјест у овоме тренутку налаже у интересу Отаџбине, ја се одричем свих права и прерогатива који ми по Уставу припадају. Ова моја одлука је непоколебљива – стајало је у писму, наводи портал Србија данас.

Наредног дана огласио се званичном прокламацијом и краљ Петар. Обзнанио је да прихвата Ђорђеву одлуку и за престолонасљедника прогласио Александра.

Иако је овим двор практично признао Ђорђеву кривицу, још дуго је остала теорија по којој је читава афера с Kолаковићевом смрћу монтирана да би се Ђорђе уклонио с власти. Наводно је принц изазвао бијес Аустроугарске оштрим противљењем анексији Босне и Херцеговине годину дана раније.

Несрећни послужитељ из болнице посредством познаника-болничара упутио је писмо породици у ком је стајало:

-Драга жено, прије неки дан тукао ме је грозно престолонасљедник Ђорђе с ногама у мали трбух, а песницама по лицу и глави. Ја сам одмах добио јаке болове и довели су ме у болницу, и баш синоћ 2. марта дођу у болницу управник вароши Београда Алимпић, начелник Санитета и заступник управника Двора г. Милутиновић и натјераше ме да потпишем један акт: како ме није нико убио, него да сам пао с басамака и да сам се тако убио; жено, зато ти јављам да нисам пао, него ме уби престолонасљедник Ђорђе у трбух ногама. У случају моје смрти: тражи издржавање из Двора и чувај добро дјецу – написао је посилни.

У својим мемоарима, много касније, Ђорђе Kарађорђевић испричао је да је Kолаковићу рекао „Губи ми се са очију, издајицо!

Према неким историчарима, остаје простора за сумњу да се неко од присталица Александра Kарађорђевића умијешао у лијечење слуге, те да је овај умро под мистериозним околностима. Његова смрт била је неизбјежна како би се остварио циљ – абдикација Ђорђа.

Остале Вијести