06/03/2022
Младен Вукота
Овако се Младен Вукота (90), из Ниша, пензионисани официр Југословенске народне армије, сјећа усташких злочина, патње и страхота које је као дванаестогодишњи дјечак доживио у озлоглашеном логору Јасеновац.
Заувјек су му се у сјећање урезале слике када су двије групе људи увели у просторију у којој је била пећ за печење цигле:
– У ту пећ утјерали су људе. Заложили ватру и спалили их. Чули су се само крици. Ујутру, све је утихнуло, довели су неке људе да почисте то што је остало, да однесу оне кости. Тај ужас осјећао се у ваздуху читавог дана. Већ сљедеће ноћи, урадили су исто и одвели нову групу људи.
Младен Вукота рођен је у Босанској Крајини, а у Нишу, гдје је радио као војни пилот, живи од 1957. године. Када је те 1941. године почео рат, имао је 11 година. Средином јула 1942. године Козара је пала, а групу дјеце, међу којима је био и Младен Вукота, усташе су заробиле на обали Саве.
– Нисмо знали гдје нас воде. Старији су нам говорили да се увијек држимо једни других, па смо се нас петорица држала заједно – прича Вукота почетак ужаса који је преживио. – Били смо наизглед дјеца, а већ зрели људи. Отјерали су нас у једну циглану код пруге, гдје смо провели прву ноћ. Будили су нас шутирањем. Ако је неко понудио некога водом или хлебом, ударали су га ногама и пушкама. Наишли смо на групу људи. Нас су довели да гледамо, а њих су почели да бију чиме стигну. Некоме су међу њима били родитељи, браћа, сестре…
Каже да се у сјећање као прва најтежа слика урезао призор када су ти исти људи сами себи копали јаме у које су их усташе послије трпале.
– Нису пуцали, него су их ударали док не падну, а када су оборили посљедњег, онда су их упуцали и бацали у рупе. Све смо то ми дјеца гледали – говори нам Младен и призива сјећање на непрестану глад и жеђ.
Јели су отпатке из кухиње, воду нису имали. У блатњаву рупу, у коју су били бачени људи, спуштали су кошуљу да се натопи водом, а онда њоме квасили уста, да преживе.
– Једног јутра натрпали су нас у вагоне, колико год је могло да нас стане. Возили смо се неколико дана и ноћи, воз иде, па стане… Нисмо знали гдје се налазимо. Били смо без воде, хране, ту смо вршили нужду, ту су људи умирали… Када је воз стао, избацили су нас напоље у неком славонском селу. Колико је у вагонима остало мртвих, то не знам – каже Вукота, објавиле су Новости.
Обрели су се у једном славонском селу гдје их је дочекала група сељака, да изаберу логораше које ће узети као радну снагу. Био је додељен једној породици, а његова срећа била је што је један њихов члан био у партизанима. Када је ослобођен, након голготе, вратио се у родни крај. Његов најстарији брат који је радио у циглани погинуо је одмах по избијању рата. Касније су настрадали још један брат и сестра, док су он и друга сестра, као и родитељи, успјели да преживе страхоте рата.
17/03/2025
16/03/2025
20/03/2025