18/08/2022
Он је до детаља испричао како су изгледали дани и посљедњи часови уочи самог почетка бомбрадовања, у предвечерје 24. марта, те 1999. године.
Булатовић је мало прије смрти открио да је сазнао да је Европа хтјела 1999. да изврши копнену интервенцију на СРЈ и да је кренула да скупља војску, али није успјела у томе јер нико није хтио да се одазове. Онда су, како је тада испричао, у помоћ позвали Американце који су им отворено рекли да хоће, али искључиво под својим условима – они ће само бомбардовати из ваздуха и ни у ком случају неће слати своје војнике у копнену интервенцију, а и уколико дође до таквог развоја догађаја Европљани ће бити дужни да искључиво шаљу своје јединице у директне борбе на тлу.
“Дан уочи почетка бомбардовања 23. марта ја сам по уставу прогласио стање непосредне ратне опасности, а сутрадан и ратно стање. А како сам се осјећао… То је био један обичан бијели коверат из ког сам прочитао оно што је било по уставу. Иако смо очекивали бомбардовање још од октобра 1998. и све се то знало, опет је био шок. Прва бомба пала је те вечери у 20.06 часова на Црну Гору и онда сам по уставу прогласио ратно стање”, препричао је Булатовић дешавања у тадашњем државном врху.
“У 20.06 пала је прва бомба и потом је одржан састанак. Био је то састанак једне мале шокиране земље која није ни знала гдје су тачно пале прве гранате, а иначе тај напад био је противправан и тога су били свјесни и Американци. На једном од састанака са изаслаником Мартијем Ахтисаријем, Ахтисари је Слободану рекао да ће Србија бити потпуно уништена, а Слободан му је на то казао: Како ћете да објасните свијету да ћете убити два милиона људи у Београду? Ахтисари му је на то одговорио питањем зна ли уопште колико је људи погинуло у Вијетнаму”, испричао је Булатовић раније.
Због бомбардера Б-52 Србија постала кланица
“Дуго смо се добро држали и мислили да можемо… Али пред крај Американци су увели стратешки бомбардер Б-52 и онда је све постало права кланица, жртве су биле огромне. Павковић (генерал Небојша) и ја смо плакали док су падале бомбе. То је била сила”, присетио се Булатовић и открио како то да он никада није био у Хагу.
“Слободан је одредио да Никола (Шаиновић) иде у Хаг, а не ја и тада ми је рекао: Млад си човјек. Нећеш ти него Никола. И ниси Србин него Црногорац. Због овога ћемо сви у затвор и то је свима јасно, али пусти Николу нек иде он. Па је Шаиновић послије морао да објасни жени како ће и зашто баш он ићи у затвор”, испричао је Булатовић и нагласио да “историју сваког тренутка треба посматрати отворених очију”.
Он се присјетио и једне анегдоте с мировних преговора у Дејтону како су Милошевић и он сједели за столом са Ричардом Холбруком и Кристофером Вореном:
“Сједе тако за столом Холбрук и Ворен Кристофер, а Слободан и ја преко пута. Онда се Кристофер насмије, врати нам бели папир и каже: Ви не разумете, нема никаквих услова, радићете оно што вам тражимо увијек и стално”, наводи Мондо.
У студији “Тајна историја Дејтона: Америчка дипломатија и босански мировни процес 1995” Дерека Шолеа и Бенета Фримана описује се и драма посљедњег дана преговора. Наводно је једног јутра Милошевић одлучио да преломи и потпише споразум с Туђманом па је по снијегу и без капута, на паркингу поред војне базе, чекао Холбрука да му представи ту идеју.
Наводно се прије потписивања Дејтона дешавала и права унутарсрпска драма према којој је Милошевић показао мапе босанским Србима, а кад их је Крајишник видио пао је у несвјест на шта је Милошевић рекао: “Пао је у кому.”