31/05/2021
Са два пројектила уништена су одјељења за неурологију, за дјечије плућне болести и за гинекологију те операционе сале на неурологији, гинекологији и хирургији.
Та војна алијанса напала је СР Југославију без одобрења Савјета безбједности због оптужби да српске снаге безбједности наводно врше етничко чишћење косовских Албанаца.
Непосредан повод за акцију била су дешавања у Рачку и одбијање југословенске делегације да потпише Споразум из Рамбујеа.
Касније је доказано да је наводни масакр у Рачку био намјештаљака у режији терористичке ОВК и америчких обавјештајних агенција.
Српски медији подсјећају на сав апсурд понашања агресора. Наиме, напад је потом у сједишту НАТО у Бриселу описан као „грешка“, уз тврдњу да је ријеч само о једној ласерски вођеној бомби која је експлодирала „око 500 метара од центра циљаног подручја“.
Истог дана противавионци 250. бригаде противваздушне одбране Војске Југославије – који су непуна два мјесеца раније оборили амерички „Ф-117А“ – погодили су изнад Сурчина код Београда, на 5.000 метара висине, „велики циљ“, који се потом срушио у Спачванску шуму у Хрватској, објавили су касније српски медији.
Према том извору, пратећи радио саобраћај у ваздуху Војска Југославије је сазнала да је оборен фамозни стратешки бомбардер „Б-2А“, што су у прољеће 2000. потврдили и руски обавештајни извори.
Наводно је реч о првој из серије најскупљих летилица америчког ратног ваздухопловства названој „Дух Мисурија“, „стелт“ (невидљиве) технологије као и „Ф-117А“, предатој у децембру 1993. године 509. бомбардерском Вингу у бази Вајтмен. „Дух Мисурија“, који је 13 дана раније разорио кинеску амбасаду у Београду, погођен је при повратку у групи с још два авиона, с којима је разорио болницу „Др Драгиша Мишовић“.
НАТО о томе ништа није саопштио.
12/01/2025