05/08/2021
Обудовачки храм – православна светиња Равне Посавине
Равну Посавину краси храм посвећен Рођењу Пресвете Богородице у Обудовцу који је, заједно са гробљем и спомен-плочама у порти храма, проглашен за национални споменик БиХ 2005. године.
Предсједник Савјета Мјесне заједнице Обудовац Драган Митровић прича Срни да је од свог подизања 1864. године храм центар духовности православног народа и Посавине.
“Вјерници из Обудовца и околних мјеста увијек су били уз своју цркву, и у ратовима и миру”, напомиње Митровић.
Најбољи доказ да је обудовачка црква стуб православља у Посавини јесте податак да велики број вјерника и данас присуствује литургијама и крштавањима, те да се многи вјенчавају у њој.
Обудовачка Црква рођења Пресвете Богородице са гробљем налази се на локалном путу који води из Брчког за Шамац и који се одваја лијево од магистралне цесте која води из Тузле за Орашје.
Обудовац је удаљен 16 километара од Шамца и Орашја, а вјерници долазе у овај храм – национални споменик – са његове јужне стране, са локалног пута који води из Брчког за Шамац.
Први писани траговим о Обудовцу налазе се у дефтеру из 1548. године, када су османске власти извршиле попис Зворничког санџака, коме је Обудовац тада припадао.
Црква рођења Пресвете Богородице у Обудовцу грађена је 18 година, са прекидима од 1864. до 1882. године, а камен је довожен из рудника код Босанске Бијеле и из рудника званог Опежа код Модриче.
Цркву је градило становништво 18 околних села, а добровољни прилози за градњу цркве прикупљани су са територије читаве данашње БиХ, Србије /Војводине/, па чак и Русије.
Према писаним изворима и предању становника Обудовца, црква је освештана 14. октобра 1882. године, а тај чин обавио је тадашњи митрополит зворничко-тузлански Дионизије Први.
На објекту Цркве рођења Пресвете Богородице у Обудовцу вршене су реконструкција и конзерваторско-рестаураторски радови, и то више пута, у периоду од 1891. до 2001. године.
Обудовачка црква је у основи тробродна базилика грађена у комбинацији српско византијског и барокног стила. Дебљина зидова износи 1,5 метара, црква је дуга 37 метара, широка 22, а висока до крова 12 метара. Ту је и велики торањ са крстом висок 46 метара.
Све иконе су рађене техником темпере на дрвету. Урамљене су у смеђи дрвени рам, ширине 6,5 центиметара. Иконе су углавном рађене у истом маниру и на њиума су представљени појединачно светитељи.
Обудовачки јереј Милан Михајловић истиче да је ова црква “са муком подизана у времену буна и ропства под Турцима, када је отоманска империја издисала, а када се српски национални покрет будио”.
“У цркви се налазе старе иконе, као и руско Јеванђеље из 1864. на којем је исписано цијело породично стабло царске породице Романових”, наводи Михајловић.
Михајловић напомиње да су током Првог и Другог свјетског рат постојале римокатоличке претензије на овом подручју да се народ покатоличи, али су те намјере пропале.
Извор: Срна