НОВОСТИ

Ово је ПРОРОЧАНСТВО Николе Тесле: Предвидио ратове и дешавања у 21. вијеку, а спомињао и зраке СМРТИ

23/03/2022

У чланку објављеном 1937. године у магазину “Либертy”, Никола Тесла је говорио о својој визији будућности. Већ тада славни научник разговарао је са репортером Џорџом Силвестром Вјереком и описао му како замишља свијет за сто година.

 

 

– Чини се да сам одувијек био испред времена – рекао је Тесла тада.

Новинар већ тада о Тесли пише као о оцу радија, телевизије, преноса енергије, индукционог мотора и открића космичких зрака.

– Недавно је објавио постојање досад непознатог извора енергије, присутног свуда око нас у неограниченим количинама, а сад ради на справи за коју вјерује да ће онемогућити ратове- пише аутор у предговору Теслиних размишљања.

– Предвиђање је незахвално. Ниједан човјек не може видјети предалеко у будућност. Напредак и изуми развијају се другачије од оног што смо предвиђали. Такво је било моје искуство, иако себи ласкам да су догађаји потврдили многе развојне правце које сам предвиђао у првој трећини двадесетог вијека – рекао је Тесла.

– Чини се да сам одувијек био испред свог времена. Чекао сам 19 година да проради електрана на Нијагари заснована на мом систему, требало је 15 година да мој патент за бежични пренос сигнала, објављен још 1893., нађе универзалну примену. Најавио сам свемирске зраке и моју теорију радиоактивности 1896. Једно од најзначајнијих открића, резонантност Земље, као основу бежичног преноса енергије, коју сам објавио 1896. многи ни данас не разумеју.

Готово двије године након што сам обавио пренос електричне енергије око читаве планете, Едисон, Маркони и други тврдили су да је немогуће бежичним путем пренијети преко Атлантика чак ни обичан сигнал. С обзиром на то да сам најавио толико значајних открића, мислим да нећу пуно погријешити ако покушам да предвидим како ће изгледати живот у 21. вијеку – говорио је Тесла.

– Живот је и увијек ће бити једначина чије је рјешење неухватљиво, али она ипак садржи неке познате чињенице. Засигурно можемо рећи да је живот кретање, иако недовољно познајемо његову природу. За кретање је неопходно тијело које се креће и сила која га потискује и помаже му да савлада отпор. Човјек је маса коју потискује сила. Отуд се и општи закони у царству механике, који важе за кретање, могу примјенити и на човјечанство.

– Сваки човјек мора имати идеал. Три су начина на која се може повећати енергија која одређује људски прогрес: прво, можемо повећати масу. То би у случају човјечанства значило побољшавање услова живота, здравља, развоја и слично. Друго, можемо смањити силе отпора које успоравају напредак, попут незнања, глупости и религиозног фанатизма. Треће, можемо умножити енергију људске масе овладавањем силама свемира, као што је сила сунца, океана, ветрова, плиме и осјеке.

– Првом методом остварујемо више хране и опште благостање, другом се стварају услови за мир. Трећом се повећава наша способност да радимо и стварамо. Било какав напредак је немогућ ако наши напори нису усмјерени ка повећању благостања, миру и стваралаштву. По томе је механистичко схватање живота јединствено с учењима Буде и Исуса. Иако нисам вјерник у ортодоксном смислу, ослањам се на религију. Прво, јер сваки човјек мора имати неки идеал, религиозни, умјетнички, научни или хуманитарни, да би његов живот имао смисла.

Друго, све велике религије садрже мудре препоруке за добар живот које важе данас као и у доба када су настале. Не постоји сукоб између идеала науке и идеала религије, али наука је супротстављена теолошким догмама јер се темељи на чињеницама. За мене је свемир велика машина, који никада није настала и никада неће нестати. Људско биће није изузетак у природном поретку ствари – рекао је Тесла том приликом.

Изглед Земље за сто година

– Године 2100. развој живота бит ће под потпуном контролом науке. У прошлости законом борбе за опстанак углавном су нестајале мање подобне особине. Човјеково ново осјећање сажаљења супротставља се неумољивом дјеловању природе. Резултат ће бити наставак очувања живота, али и развој недовољно прилагођених припадника људске врсте. Једина метода која би одговарала нашем осјећају цивилизованог понашања је стерилизација и потискивање сексуалног нагона код неприлагођених јединки.

– Неколико европских земаља и чланица Сједињених држава одлучиће да стерилишу криминалце и ментално поремећене особе. То није довољно. Научници стално врше притисак да се оснивање брачне заједнице учини што тежим. Сваком ко није поуздан родитељ неће бити допуштено да има потомство. За сто година од данас, нормалној особи ће бити једнако неприхватљиво да општи са неприлагођеним припадницима друштва као и с криминалцима.

– Хигијена и физичка култура биће признати дијелови образовног система и државног апарата. Министар за хигијену и физичку културу, 2035. године, у влади тадашњег предсједника САД, биће значајнији од министра обране – рекао је он и додао:

– Загађеност наших обала, као што је сад око Њујорка, за нашу ће дјецу и унуке бити незамисливо као што је нама незамислив живот без водовода и канализације. Снабдевање водом ће се строго надзирати, а само ће луди људи користити воду која није стерилизована. Више људи умире или обољева од загађене воде него од кафе, чаја, дувана и других стимуланаса. Лично сам се одрекао свих стимуланаса. Такође, практично не једем месо.Увјерен сам да за сто година а кафа, чај и дуван неће бити толико примамљиви. Алкохол ће се и даље користити јер он није стимуланс него провјерени еликсир живота. Стимуланти неће нестати под притиском, једноставно неће бити у моди да се организам трује штетним састојцима. Природна храна, као што су млијеко, мед, житарице бит ће основа епикурејских вечера и у врхунским ресторанима 21. вијека. Биће довољно житарица и производа од жита да се нахрани цијели свијет, укључујући милионе гладних у Кини и Индији.

Наша планета је пребогата, а тамо гдје нешто буде недостајало, лијек добијен из ваздуха обновиће ткиво Земље. Ја сам 1900. развио процес за ову намјену. Касније, након четрнаест година, због ратних потреба, усавршили су га њемачки хемичари – рекао је Тесла тада.

Постаће славнији они који добијају битке против незнања

– Много прије краја вијека, систематско пошумљавање и научно управљање природним ресурсима довешће до краја суша, шумских пожара и поплава. Универзална примјена водоводне енергије и њен пренос на велике удаљености омогућиће да свако домаћинство дође до јефтине енергије, па ће престати потреба за сагоревањем текућина. Смањењем напора за голи опстанак, човјечанство ће више бити усмјерено према развоју идеала него према материјалним вриједностима – тврдио је он.

– Данас и најцивилизованије земље свијета максимум својих прихода троше на ратове, а минимум на образовање. У 21. вијеку тај ће се однос замјенити. Постаће славнији они који добијају битке против незнања од оних који умиру на бојним пољима. Откриће нове научне истине привлачиће већу пажњу од дипломатских догађаја.

Чак су и новине наших дана почеле да прихватају научна открића или ново филозофско схватање као и сваку другу вијест. Новине 21. вијека још ће писати о криминалним и политичким контроверзама, али ће главни наслови на насловним странама бити објаве нових научних хипотеза – казао је и потом открио будућност ратовања:

– Напредак ће бити немогућ ако људи наставе с дивљачком праксом међусобног убијања. Од свог оца, ерудите и борца за мир, наслиједио сам мржњу према рату. Као и други проналазачи, једно вријеме вјеровао сам да се ратови могу зауставити ако се учине разорнијима, али схватио сам да је то погрешно.

Потцијенио сам човјеков борбени инстинкт за који ће требати више од једног бијека да потпуно изблиједи. Рат се не може укинути тако што ћемо га учинити нелегалним. Нећемо га спречити тако да разоружамо најмоћније. Ратови се неће спријечити тако да ослабимо јако, него тако што ће сваки јак или слаб бити у стању самог себе обранити.

– Тако свако средство које се користи за обрану може да служи и агресивним намјерама. Тиме се обезвријеђују добре намјере за остварење мира. Ја сам успио да дођем на идеју како да усавршим средства која би послужила углавном за одбрану. Ако би се прихватила, то би потпуно измијенило односе међу народима.

Тако би се свака земља, велика или мала, учинила способном да пружи отпор непријатељским војскама, авионима и другим средствима напада. Мој изум захтјева изградњу великог генератора који би, када се стави у погон, био у стању уништити све, од непријатељске војске до ратних стројева, у кругу 400 километара. Он би представљао снажан зид и крај ратова – био је уверен.

– Ако ниједну земљу не можете да успјешно нападнете, престаје сваки смисао за ратну опцију. Моје откриће разоружава злокобну снагу авиона или подморница, али остаје надмоћ бојних бродова, јер се бродови могу опремити неким од неопходних уређаја. Можда ће и даље бити ратова на мору, али ниједан брод неће моћи да прође кроз копнену линију обране, јер ће уређаји на обали бити надмоћнији од било којег наоружања бојних бродова.

Желим да нагласим да се тај мој проналазак не ослања на тзв. ‘зраке смрти’. Они нису примењиви јер се могу произвести у потребној количини и јер на већим удаљеностима губе неопходну снагу. Сва енергија Њујорка претворена у зраке и пројектована на удаљеност од четрдесет километара, не би могла убити човјека јер би се, према познатим законима физике, толико распршила да не би имала никаквог ефекта – тврдио је.

– Мој апарат пројектује честице које могу бити релативно велике или микроскопске и омогућава да се на мали простор и велику удаљеност пренесе много пута више енергије него што је могуће зрацима било које врсте. Хиљаде коњских снага могу се пренети снопом тањим о власи, а да их у томе ништа не може да заустави.

Ова изузетна особина зрака омогућиће, између осталих ствари, незамисливе резултате у телевизији, јер готово да неће бити ограничења за интензитет освјетљавања, величину слике или удаљености на којој је могућа пројекција слике– закључио је он.

– Не кажем да неће више бити разарајућих ратова прије него што свијет прихвати мој изум. Ја вјероватно нећу доживети његову примјену, али увјерен сам да ће за један вијек све земље осигурати да овим или неким сличним средством постану имуне на нападе. Безброј послова које данас обављају људи обављат ће ‘руке’ аутомата. Баш у овом тренутку научници у лабораторијима америчких факултета настоје да створе нешто што се описује као “строј који мисли”. Такав сам развој раније предвиђао – рекао је Тесла аутору.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести