ОДГОВОР АУСТРОУГАРСKЕ ЧЕKАО МИРНО И ДОСТОЈАНСТВЕНО: Овако је изгледао живот у Београду два дана пред рат
20/09/2021
Kрајем јула 1914. године Београд се још једном нашао на тесту – српска престоница тек што се опоравила од балканских ратова, а спремало јој се ново разарање.
Овако је изгледао живот у Београду два дана уочи Првог свjетског рата
Послије ултиматума који је Аустроугарска упутила Србији 23. јула 1914. године и одговора српске владе који је услиједио 48 сати касније, Београд је „задржавао дах“, а о томе како је изгледао живот у српској пријестоници у тих неколико дана пред почетак Првог свјетског рата сазнаје се из тадашњих бројева Политике.
Судећи по њима, Београд је одговор Аустроугарске чекао „мирно и достојанствено“.
Јуче је био један од најинтересантнијих и најзначајнијих дана у Београду. Свјестан озбиљности ситуације, Београд је остао достојанствен, трезвен и присебан. Иако су цијелог дана стизале, једна за другом, вијести о великим војним гомилањима на сјеверној граници Србије и о силној војсци у Земуну, Београд је остао миран и свјестан онога шта има да се ради и како да се поступа – пише Политика од 25. јула 1914. године.
Већ сутрадан, ситуација је постала још озбљнија.
Иако мобилизација званично није била објављена ипак се цијели Београд одједном осјетио на ратној нози. Војни обвезници узмували су се да нађу шта им треба па да хватају прве возове. Одједном на улицама су се видјеле масе униформи. Поновиле су се слике из септембра 1912 – стоји у оновременој Политици.
Мобилизација је објављена већ сутрадан, 27. јула 1914. Војни обвезници узмували су се и кренули ка железничкој станици како би ухватили возове и јавили се командама широм земље, наводи Србија данас.
Јучерашњи дан у Београду који је очекиван са појмивљивим узбуђењем протекао је сасвим мирно и престоница није изгубила готово ништа од свога обичнога, редовнога типа. Иако су централна надлештва и дипломатски представници напустили Београд још прексиноћ, ипак је врло мало свијета пошло одавде да нађе склоништа негде у унутрашњости Србије. Напротив, број становништва се само повећао јер је у току јучерашњег дана стигло на хиљаде путника бродовима из Шапца, Земуна и Забрежја – пише Политика од 27. јула 1914. године дочаравајући престоничке призоре онога што ће постати посљедњи дан мира у наредне 4 године.
Само дан касније, 28. јула, Аустроугарска је објавила рат Србији.
Београд је још исте вечери бомбардован. Напад је трајао шест дана, а када је изашао први сљедећи број Политике, 4. августа, Први свјетски рат је већ увелико трајао. Симболично, наслов на првој страни је гласио: „Под аустријским метцима“.