16/06/2021
У време владавине династије Обреновића, до 1903. године, био је “завјереник”, “бунџија” и народни посланик, изгнаник послије Тимочке буне (1883—1889.), предсједник владе (1891—1892.) и предсједник београдске општине (1896—1897.), дипломата од каријере (посланик у Петрограду 1885—1886) и робијаш због увреде краља (1898—1899.), личност која се на крају вијека сломила смрћу брата Најдана и завјером око Ивањданског атентата (1899.) када је у наредне четири године био морално и политички компромитован у друштвеном животу и изолован у властитој странци.
На политичку позорницу Србије вратио се Мајским превртом 1903., а чије припреме је знао, али се с породицом на вријеме склонио у Абацију (Опатију) и Цриквеницу. Долазак на власт династије Карађорђевића, чији је приврженик био откако се почео активно бавити политиком, био је прекретница у Пашићевом животу. Као члан Државног савета, а затим као министар иностраних дјела и предсједник владе (од 1904),
Пашић је коначно раскрстио са дотадашњим бурним политичким животом, пуним контроверзних обрта, уздизања и моралног посртања. Одговорно “пред историјом и задацима српства” утемељио је аутентичан и модеран образац српске грађанске политике, која је умјела да одреди, “повијајући се за догађајима европским”, своје националне, економске и културне циљеве развитка, саобразно с позитивном традицијом која је обликована још крајем 19. вијека. Управо за Пашића се везује и најзначајнији период у историји српског народа 20. вијека (1903—1918), када је на кормилу државе био пуних дванаест година. Мудро, и за будне очи Беча и Петрограда неприметно, знао је да подржи сваку југословенску акцију у Србији или српску пропаганду у Турској и Аустро-Угарској.
Вјешто је знао да изазива догађаје и ставља противника пред свршен чин, али је знао и да прихвати пораз као привремено стање које ће бити добро искоришћено у будућности! У послијератном раздобљу, суверено је владао политичком сценом Србије и Југославије “мудрошћу и практичном памећу”, упорношћу и одређивањем јасног циља за српски народ, којег је материјализовао у “народни идеал” свих социјалних структура. Посебно се то односило на идеју националног ослобођења и уједињења, наводи се у публикацији „100 најзнаменитијих Срба”.