20/07/2021
Он је рекао да су у Кнежици страдале многе српске главе у Другом свјетском рату, а да је прота Вујасиновић у „Мемоарима“ подсјетио колико је овај крај значајан за српску историју.
„Зато смо се одлучили да ово буде друго мјесто представљања `Мемоара`. Публика је уживала и синоћ и вечерас и надамо се да ће култура, просвјета, историја и традиција у нашем граду заузети своје мјесто јер без тога нема нама опстанка у овим крајевима“, рекао је Симкић.
Симкић је нагласио да нема „Мемоара“, не би било писаних трагова до 1941. године.
Након парастоса који је служен у Горњем Јеловцу у Приједору за сву убијену и уморену дјецу у Независној Држави Хрватској /НДХ/, промоцији „Мемоара“ су присуствовали званичници Републике Српске, министри рударства и енергетике Петар Ђокић и рада и борачко-инвалидске заштите Душко Милуновић, посланик у Народној скупштини Републике Српске Дарко Бањац, директор Републичког секретаријата за вјере Драган Давидовић и јунакиња филма „Дара из Јасеновца“ Биљана Чекић.
У присуству свештенства и бројних мјештана кнежичког подручја о изузетном значају овог дјела говорио је академик Матија Бећковић.
О „Мемоарима“ су говорили књижевник Рајко Лукач, фотограф и колекционар Милан Радуловић, те Миодраг – унук проте Славка Вујасиновића.
У музичком дјелу програма у Кнежици наступио је Камерни хор из Приједора.
Дубички прота Славко Вујасиновић, рођен 1880. године, био је један од најписменијих Срба у Поткозарју тог времена, а у турбулентно ратно вријеме од 1941. до 1945. године и активни учесник свих тих дешавања.
„Мемоари“ проте Славка Вујасиновића, настали у периоду Другог свјетског рата, дијелом у тадашњој Босанској, данас Козарској Дубици, а дијелом за вријеме његовог избјеглиштва у Београду, вриједан су допринос изучавању прошлости не само поткозарских Срба, већ и Србије и Београда из тог ратног времена.