09/08/2021
ПУТ У БЕСМРТНОСТ СРПСКЕ ВОЈСКЕ!
Савезничке трупе стигле су у неутралну Грчку 1915. покушавајући да помогну Србији, али је експедиција стигла прекасно и у недовољном броју да спријечи пад Србије. Тада је донијета одлука о повлачењу српске војске и цивила преко Албаније, и претрпљени су страшни губици. У снијегу је остало заробљено на десетине хиљада људи, војника и цивила, страдалих од посљедица рањавања и исцрпљености, што је још једна од неиспричаних прича.
Повлачењу су претходили историјски догађаји за Србију. Након чувене Колубарске битке, која је трајала скоро мјесец дана у јануару 1915. године, српске власти процјењују да су стекли престиж код савезника и шаљу поново трупе ради изласка на море преко Албаније. У љето 1915. српска војска је интервенисала у Албанији ради заштите Есад-пашиног режима, сломивши устанак његових противника.
Крајем 1915. српска војска поново прелази Албанију, али овог пута у расулу, повлачећи се испред Аустро-Угарских снага. Под притиском моћне аустроугарско-њемачке и бугарске офанзиве, Врховна команда српске војске 25. новембра 1915. године одлучила је да се трупе војске повуку преко Црне Горе и Албаније на Јадранско море.
Та одлука је донијета послије неуспјелог покушаја да се војска повуче долином Вардара, због продора бугарске армије, пресијецања комуникација и изостанка планираног продора савезника из Солуна. Повлачење се одвијало нарочито тешко, усљед екстремних временских неприлика и непријатељског расположења становништва, посебно у областима ван Есад-пашине контроле. Неријетко је долазило до оружаних окршаја и напада на српску војску и избјеглице.
Повлачење је трајало све до љета 2016. године. На том путу, преко Албаније па све до острва Крф, било је много мука. На „острво спаса“ како су га звали, у априлу је стигло 152.000 војника и цивила, а „албанску голготу“ није преживјело 243.000 људи.
Тамо су их дочекали Британци и Французи, и на Крфу је успостављена база за наредне битке које су водили српски војници са савезницима, али и за пробијање Солунског фронта.