НОВОСТИ

Рајилић: Жртвама рата отворен пут до остварења права

29/03/2022

Предсједник Удружења жена жртава рата Републике Српске Божица Живковић Рајилић рекла је Срни да је на форуму који је данас организовао вршилац дужности главног тужиоца БиХ Миланко Кајганић подсјетила учеснике да има завршених судских процеса по чијим пресудама жртвама слиједи материјална накнада, али коју никада нису добиле, те указала да још нико није одговарао за српске жртве у Сребреници, Подрињу, односно у Братунцу.

 

Божица Живковић Рајилић

Божица Живковић Рајилић

 

Рајилићева је навела да је на форуму учестовао и предсједник Савеза логораша Републике Српске Анђелко Носовић, те да су на скупу били и представници Високог судског и тужилачког савјета и Правног института БиХ.

Она је напоменула да је Кајганић на овом скупу за више од 20 представника организација цивилног друштва и невладиних организација из БиХ отворио пут како да на најбољи начин дођу до остварења својих права.

„Разговарали смо о бројним предметима који ни након 30 година од завршетка рата нису процесуирани. Кајганић нам је објаснио да за сваки конкретан случај, догађај и конкретно подручје које нас интересује, пошаљемо мејл тужилаштвима која су распоређена по регијама“, рекла је Рајилићева.

 

Она је истакла да је састанак био веома користан јер је учесницима отворио путеве како да реагују у конкретним случајевима.

 

„Питала сам зашто нико није одговарао за српске жртве у Сребреници, Подрињу, односно у Братунцу, гдје је подигнут споменик за 3.500 српских жртава, Кравици, Скеланима, Залазју“, навела је Рајилићева.

Она је на форуму нагласила да Удружење није задовољно ни када је ријеч о заштити свједока јер су многе жртве изложене узнемиравању и пријетњама, што Тужилаштво не смије да дозволи.

Предсједник Савеза логораша Републике Српске Анђелко Носовић сматра да је данашњи састанак у Тужилаштву БиХ почетак правог пута за логораше, као и све жртве из протеклог одбрамбено-отаџбинског рата.

„Ми смо се углавном усредсређени на питање неподизања оптужница против оних који су вршили злочине над заточеним Србима у 536 логора у БиХ, а потенцирали смо и спорост подизања оптужница и рада Суда БиХ, као и минорне и понижавајуће казне које Суд изриче тим починиоцима злочина“, рекао је Носовић.

Он је напоменуо да је потенцирано и питање несталих лица, питајући како је могуће да је за годину дана идентификована само једна жртва српске националности, а тражи се више од 1.600 људи који су нестали у протеклом рату.

„Савез је предложио иницијативу да у Вишеграду сахранимо људе који су недавно сахрањени на бошњачком гробљу као НН лица. Питали смо како је могуће да у данашње доба постоје НН лица, а да се не изврши ДНК анализа и установи ко је ту сахрањен“, рекао је Носовић.

Он је додао да се нада да ће ово бити добар почетак за све који су оштећени у протеклом рату.

„Наредни састанак свака организација ће засебно иницирати. Кајганић нам је рекао да су отворена врата свима који желе да разговарају са тужиоцима који воде одређене процесе и који ће нам на конкретна питања дати конкретне одговоре“, навео је Носовић

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести