26/03/2022
Злочин у Кривој Реци је ратни злочин који су 12. и 13. октобра 1942. године починили припадници 7. СС добровољачке брдске дивизије Принц Еуген и бугарских окупационих снага над српским становништвом у селу Крива Река.
У сеоској цркви Светих Петра и Павла, запаљено је преко 70 мештана Криве Реке, а укупно је страдало између 300 и 320 људи. Међу жртвама је било и становника околних села, који су се нашли у Кривој Реци бјежећи пред њемачким снагама.
У селу Крива Река код Бруса, на падинама Копаоника, налазио се штаб Расинског корпуса. Око 2.800 припадника 7. СС добровољачке брдске дивизије Принц Еуген је почело да опкољава село 11. октобра 1942. године. Пошто наредног дана у селу нису затекли нити једног официра или војника ЈВуО, отпочели су са претраживањем терена, како самог села, тако и атара, убијајући сваког цивила на којег би наишли. Убрзо су почели и са паљењем кућа у селу.
Током дана 12. октобра 1942. године, њемачки и бугарски војници су под принудом натјерали преко 70 мештана да уђу у сеоску цркву Светих Петра и Павла из 1618. године. Потом су у њу унијели десетине лешева већ изгинулих и тешко рањених цивила из околине, а онда су цркву полили бензином и запалили. На крају, цркву су и минирали.
У сеоској школи су Јанко Цветковић и Момчило Трифуновић, обојица из Криве Реке, везани за ражањ и живи испечени.
Ни најумнији, међутим, не могу да објасне зло које је покренуло војнике да набадају дјецу на бајонете. Званично “објашњење” је било да село мора да испашта због боравка Драгутина Кесеровића са војском.
Споменик жртвама погрома
Радунка Николић преживјела је крваву просидбу 12. октобра, 1942. године. Требало је да се уда за Милована Милинчића, момка из Осредака, одакле су са будућим младожењом пристигли рођаци са поклонима и музиком. Масакр је прекинуо љубав, заувијек.
– Наоружани, са псима који су бјесно лајали, улетели су у двориште и кућу као кроволочне звјери – испричала је Радунка. – Пуцали су у нас, у госте, око 40 нас је било. Пала сам међу првима, преко мене је пало неколико страдалих и то ме је сачувало. Била сам тешко рањена. Послије свега, када је све прошло, нисам могла да спасем руку. Одсекли су је.
ПОМЕН
Село Крива Река данас броји свега 600 мјештана. Живе на око 1.300 метара надморске висине, уздајући се у родну годину. Сваког октобра, скромно се обиљежава погром предака, код спомен-обиљежја из 2011. године, испред криворечке цркве старе 400 година.
26/03/2025
26/03/2025