НОВОСТИ

Шојгу: Срби увијек могу да рачунају на помоћ Русије |

Додик: Српска неће прихватити никакав закон о Суду БиХ јер је ријеч о вануставној институцији |

Савић Бањац: Позив ДЕП-ОТ-у и Чистоћи да почну радити у пуном капацитету |

Додик: Опозиција нема легитимитет да представља српски народ и показала је да има издајнички капацитет |

Пијера: Неприхватљиво кршење права према Српској и урадићемо све да покажемо праву истину |

Савјет безбједности УН позвао на политички дијалог у БиХ и очување мултиетничке демократије |

Маријани: Подршка српском народу и званичницима Српске |

Стевандић: Европски парламентарци разумију ситуацију, захваљујући Додику афирмисан положај Српске |

Предсједник Српске након састанка са европарламентарцима: Појаснили смо своје ставове, Српска се понаша уставно |

Додик са европским парламентарцима Паскалом Пијера и Тијеријем Маријанијем |

Слобода, правда и част – српска тробојка

22/07/2021

Застава Србије представља уз грб и националну химну један од главних симбола наше државе, а њен изглед датира још с почетка 19. вијека.

 

Застава Србије

Застава Србије

 

По први пут српска тробојка оваквог распореда колорита појавила се још приликом Првог српског устанка, а у званичну употребу уведена је тек чланом у Сретењском уставу, 1835. године.

На њој се налазе три боје, хоризонтално поредане у пољима истих димензија, на самом врху се налази црвена, у средини плава, док је на дну бијела боја. Оне представљају вијековне идеале српског народа, прва је симбол одбране слободе, друга побједу правде, а трећа спас части.

Постоји разлика између српске заставе и државне заставе Србије, а неравнотежа је у грбу, који се налази само на овој другој.

Грб

Државну поред тробојке чине поменути грб са круном, иако Србија није монархија. Испод круне, приказан је двоглави орао који је симбол једнакости божије и земаљске власти. Орао носи мали црвени штит са крстом, четири оцила и два златна крина.

Постоје многе теорије о настанку српске тробојке, једна анегдота наводи да је на свечаном пријему у Русији српска делегација окренула руску заставу наопако, док друге тврдње говоре о инспирисаности Француском револуцијом из 1789. године, пошто су се сличне заставе вијориле у устаничкој Србији.

Иако у вријеме Сретењског устава Србија није била суверена земља, те није могла имати званичну заставу, њој је ферманом било омогућено да на њеним бродовима може да се вијори наша тробојка.

Од Сретењског устава, Србија је заставу мијењала сходно територијалној и политичкој ситуацији у којој се налазила. Двоглавом орлу на грбу су се 1918. придружили симболи Хрватске и Словеније, потом је у Недићевој Србији са заставе била скинута круна, да би по формирању комунистичке Југославије, централни део заузела петократака.

Она је са заставе скинута 1992. године, после неуспјешног референдума, а на приједлог Скупштине Србије.

Тек 2004. године Србија враћа заставу сличну ону с краја 19. века, и тај изглед је потрајао до 2010. године, када је преуређена добивши данашњи облик. Промјена се односила на величину грба и изглед двоглавог орла, који је мало редизајниран.

 

Извор: Србија Данас

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести