НОВОСТИ

Случај професора Ковића поново отворио питање надзора над ОБА БиХ

14/03/2022

Историчару Милошу Ковићу, професору Универзитета у Београду, забрањен је улазак у БиХ уз образложење да је он „опасан по безбједност БиХ“, што је изазвало политичку буру и оштре подјеле на линији Бањалука – Сарајево, али и отворило „незгодна“ питања.

 

Након незваничних нагађања о томе чије је масло заустављање Милоша Ковића на граничном прелазу Вардиште огласио се члан Предсједништва БиХ Шефик Џаферовић и званично потврдио да је то учињено по налогу Обавјештајно-безбједносне агенције БиХ.

Џаферовић је подржао овај потез и изјавио да ОБА БиХ “ради у складу са законом” и да има његово “пуно повјерење”.

Реакције из Републике Српске, по којима је проглашавање универзитетског професора “персоном нон грата” и безбједносно опасном особом скандал без преседана, Џаферовић је оцијенио као “недопустиво и грубо уплитање у рад обавјештајно-безбједносних органа”.

Случај из 2018.
Ипак, ни из Предсједништва БиХ ни из Граничне полиције БиХ, па ни из Обавјештајно безбједносне агенције, нико јавности није објаснио на чему се темељи оваква одлука.

Ово није први пут да ОБА БиХ и њен контроверзни директор Осман Мехмедагић Осмица забрањују улазак у БиХ, како оцјењују у Републици Српској, “интелектуалцима који нису по вољи властима у Сарајеву”.

Подсјећамо, 2018. године је улазак у БиХ забрањен руском писцу Захару Прилепину.

Они одлучују како хоће, ником не полажу рачуне и ником ништа не објашњавају. Тако сутра могу на листу „непријатеља БиХ“ уврстити и мене, вас или било које другог грађанина БиХ или странца – каже саговорник Српскаинфо, близак безбједносним круговима.

Да ли се заиста ради о “обрачуну са неистомишљеницима”, како тврде политичари у Републици Српској, на челу са Милорадом Додиком, који је изјавио да је заустављање Ковића на граници “атак на Републику Српску” и “подизање међунационалних тензија”?

Савјет министара БиХ
Или безбједносне службе у БиХ заиста професионално раде свој посао, који додуше, ником није јасан нити познат? И ко контролише рад Обавјештајно-безбједносне агенције БиХ, која контролише, или може контролисати, и грађане БиХ и странце и стављати их на “црну листу”?

По Закону о ОСА/ОБА БиХ, “предсједавајући Савјета министара БиХ искључиво је одговоран за надзор и усмјеравање рада Агенције”. А предсједавајући Савјета министара БиХ је Зоран Тегелтија, кадар СНСД из Републике Српске.

Тегелтија се није оглашавао поводом “случаја Ковић”.

Законом је, такође, прописано да парламентарни надзор над радом ОБА БиХ врши надлежна Заједничке комисије Парламента БиХ.

Међутим, замјеник предсједавајућег ове комисије, Средоје Новић, делегат из Републике Српске у Дому народа Парламента БиХ, тврди да се закон не поштује.

– Обавјештајно-безбједносна агенција БиХ постала је инструмент за одмјеравање и одстрел, поготово Срба, док у БиХ несметано улазе лица повезана с тероризмом – изјавио је Новић и указао на, како каже, самовољу директора Агенције Османа Мехмедагића.

– За директоре агенција на чијем су челу Бошњаци не важи ниједан акт, па ни закон – нагласио је Новић.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести