03/08/2021
Хрватска није спровела Уставни закон о правима националних мањина којим се Србима гарантује пропорционална заступљеност и запошљавање у органима државне управе, полицији, правосуђу и другим јавним институцијама, а једно од важних неријешених питања су и доспјеле, а неисплаћене пензије, навео је Комесаријат.
Комесаријат у саопштењу наводи да је то дан за сјећање, за парастосе и помене, за паљење свијећа и туговање за више од 1.700 погинулих и несталих, од којих се за 770 ни дан данас не зна гдје им је гроб.
У саопштењу се подсјећа да је грађански рат 90-тих година прошлог вијека на простору некадашње Југославије довео до егзодуса великог броја избјеглица у Србију, гдје је уточиште потражило готово 618.000 Срба из Хрватске и БиХ, а након бомбардовања 1999. и више од 200.000 интерно расељених са Косова и Метохије.
Српско народно вијеће у Хрватској, наводи се у саопштењу, сваке године, на жалост, биљежи повећање броја случајева говора мржње и насиља на основу етничке припадности, као и повећан број оштећивања сакралних објеката и српске имовине.
Комесаријат за избјеглице Србије напомиње да континуирано ради како на стамбеном збрињавању тако и економском оснаживању избјеглица и интерно расељених лица.
Из буџета Србије и обезбијеђених донаторских средстава стамбено је збринуто 24.481 породица /додјелом 4.374 сеоска домаћинства, 13.731 пакета грађевинског материјал, 643 монтажне куће, додјелом 5.733 стамбених јединица, а економски оснажено је 21.905 породица/.
У саопштењу се подсјећа да је кроз Регионални стамбени програм, који је у пуном замаху, до сада кров над главом обезбиједило готово 5.825 породица, завршене су зграде у 36 локалних самоуправа, а градилишта су отворена у још 20 општина и градова.
Кроз преговоре са донаторима и партнерима на овом Програму, Комесаријат је обезбиједио средства за додатних 1.900 стамбених рјешења за избјеглице.
Комесаријат је истакао да се не смију заборавити неријешена отворена питања која отежавају постизање трајних рјешења за избјегличку популацију, као и стамбене потребе и нерешена друга питања за више од 200.000 интерно расељених са Косова и Метохије.
Извор: Срна
12/01/2025