03/08/2021
Према њеним ријечима, поставља се питање зашто овако велико страдање једног православног народа остаје нијемо пред свједоцима историје, наводи се у саопштењу Генералног конзулата Србије у Бањалуци.
„Зашто данас послије масовног егзодуса српског народа у Хрватској, Срби у малом броју живе углавном на подручјима која нису била захваћена операцијом „Олуја““, пита Маринковићева.
Према Србима који су преостали у Хрватској, указује она, и данас се често поступа као према бићима нижег реда, ускраћују им се права на језикм културу, економски напредак и достојанствен живот.
„Наш задатак је да то никада не заборавимо и да на достојанствен начин обиљежавамо. Наш задатак је да наши потомци знају ко су и одакле су, да наше жртве не смањујемо већ да о њима са пијететом говоримо“, истиче Маринковићева.
Подручје које је било захваћено офанзивом Хрватске војске 1995. године готово је напустило цијелокупно српско становништво, подсјећа се у саопштењу.
Српски народ западне Крајине, њих више од 220.000, у колонама на тракторима и другим пољопривредним возилима изложен честим нападима хрватских снага кренуо је у повлачење на исток у правцу Републике Српске и Србије.
На православни празник Благе Марије, 4. августа 1995.године, отпочело је највеће етничко чишћење послије Другог свјетског рата које су спровеле оружане снаге Хрватске уз одобрење и подршку НАТО-а, у садејству са снагама ХВО-а и такозване Армије БиХ, извршивши агресију на тадашњу Републику Српску Крајину, додаје се у саопштењу.
Извор: Срна
02/11/2024