12/08/2021
Током крвавих борби, губици аустроугарских трупа достигли су 27.000, а из строја је избачено више од 16.000 српских војника, од којих је 2.107 погинуло.
Аустроугарски војник и новинар Егон Ервин Киш записао је крајем августа 1914. године о тим драматичним тренуцима у дневнику:
„Армија је потучена и налази се у безобзирном, дивљем и паничном бијегу. Једна потучена војска – не, већ једна разбијена руља – јурила је у безумном страху према граници…“
Од 29. јула до 11. августа, аустроугарска армија започела је артиљеријске нападе у сјеверној и сјеверозападној Србији и успјела да формира систем понтонских мостова преко Саве и Дунава.
Срби су знали да је немогуће бранити цијелу границу са Аустроугарском монархијом, у дужини од 550 километара. Због тога је главнокомандујући, војвода Радомир Путник наредио да се српска војска повуче ка традиционалним одбрамбеним линијама у Шумадији, гдје је могла брзо да дејствује на западу и сјеверу.
Јаки одреди постављени су у Ваљеву и Ужицу, а извиднице на сваку важну тачку дуж границе.
Српска побједа над бројно надмоћнијим непријатељем означила је први тријумф савезника у Првом свјетском рату.
До 23. августа 1914. године на слободној српској територији није остао ниједан аустроугарски војник.
Генерал Друге српске армије Степа Степановић добио је чин војводе за успјешно командовања у бици.
Битка је веома утицала на војнике аустроугарске војске на Балкану и њене снаге у Црној Гори морале су да напусте Пљевља, која су заузеле 19. августа.
Побједа је привукла свјетску пажњу на Србију и донијела јој наклоност у неутралним и савезничким земљама.
Новински чланци у одбрани Србије постали су чешћи у британским новинама, а земља је била толико цијењена да су одређене културне групе у Италији подржавале улазак Италије у рат на страни савезника, наводећи Србију и Црну Гору као примјер.
Извор: Срна
22/01/2025
22/01/2025