07/09/2021
За рубрику веровали или не: Загреб је у славу српског краља Петра 1927. године донио одлуку да се један од његових најљепших тргова назове по краљу ослободиоцу, а касније и да се на истоименом Тргу изгради велелепни музеј, који је осмислио чувени Иван Мештровић.
Музеј је носио име „Дом ликовне уметности краља Петра I Великог Ослободиоца“, а градња је почела 1934. године и то с чувеним каменом с Брача.
Сви домаћи и свјетски медији извјештавали су тада о чудноватом кружном ремек-дјелу с 36 брачких камених стубова и јединственом стаклено-бетонском куполом, највећом у Европи.
Међутим, доласком на власт усташа Анте Павелића 1941. године донијета је одлука да се ово здање претвори у џамију и да се Трг назове по Kулину Бану.
„У славу и у знак љубави спрам Алаха Бога Јединога, те у знак пажње према муслиманима, подиже поглавник др Анте Павелић овај велелепни храм у главном граду Загребу да одани синови витешког народа хрватскога, искрени сљедбеници узвишене вјере Ислама, скрушеном молитвом јачају прегалачке снаге у борби за обрану и напредак лијепе своје домовине Независне Државе Хрватске, која да би вазда сретна била“, писало је на улаз у ову џамију.
Након слома НДХ и уласка комуниста у Загреб изнад врата џамије поставља се слика муфтије Исмета Муфтића, а Трг добија назив „Жртава фашизма“.
Kомунисти су срушили Павелићеве минарете, а читаво здање је поново преуређено у „Музеј народне револуције“, да би тек 1990. године трг и музеј понели данашња имена.