26/05/2021
У горажданском селу Буквице припадници такозване Армије БиХ 1992. године убили су осморо Вукашиновића, све старци и старице од 60 и више година. Стоку су отјерали, куће опљачкали, а село запалили, јавио је РТРС.
Вјеровали су комшијама муслиманима. Вјеровали и остали у својим домовима. Грозда, Јованка, Божана, Милош, Милорад, Даница, Вељко и најстарији међу њима, 86-годишњи Вукашин.
Остао је, и сада већ упокојени Перко, једини Вукашиновић који је у селу преживио то злокобно мајско јутро. Свједочио је Перко да је тог јутра, прије свих, отишао да намири стоку. И то га је спасило комшијског сабура и мерхамета, Србима Горњег Подриња добро познатог и из посљедњег рата и из другог свјетског.
Свједочанство о смрти супруге Грозде и рођака, Перко је оставио насљедницима. Али није дочекао да страдалнике сахрани. Двоје од осморо Вукашиновића још скрива подмукла гора.
А комшије Бошњаци – ћуте. Злочин и истину скривају Мрше из Фаочића, Агановићи и Жиге из Реновице, који су наоружани напали небрањено село.
Утихнуле и комшинице из сусједних Софића, које су баш тог јутра, случајно или не, дошле у посјету Вукашиновићима. И наравно, преживјеле покољ.
Вукашиновићи су голготу искусили и у Другом свјетском рату. Али су, послије њега, успјели да обнове Горњу Буквицу. Двије деценије од посљедњег рата – пустош и згариште. И село које не постоји више. А таквих је на десетине у горажданској и Горњедринској регији.
Потомци убијених и представници Организације породица погинулих из Источног Сарајева сваке године прислуже свијеће и положе цвијеће.
Предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила општине Пале Жељка Kошарац рекла је да су Вукашиновиће на њиховом кућном прагу заклале њихове прве комишије, муслимани из околних села.
„Позивамо релевантне институције да се укључе и помогну у процесуирању злочинаца овог догађаја“, нагласила је Kошарац. На одговор се још чека.
17/11/2024