30/06/2025
Пројекат Ризнице Епархије зворничко – тузланске започет је 2019 године. Од тада, на овом пројекту заједнички су радиле установе културе Републике Српске и Србије. У Ризници се налазе предмети израђени од метала и дрвета, многобројне иконе, заставе.
– Значајан дио збирке и дио тога који је овдје изложен су старе рукописне књиге, старе српске Србуље, новије штампане књиге, међу којима је и један примерак сачуван и најстарије српске штампане књиге из 1494 – истакла је Дубравка Ђукановић, Академија умјетности Универзитета у Новом Саду.
Ризница има изузетан значај у заштити предмета, који представљају једно од најважнијих историјско – културних блага Српске православне цркве.
– Они говоре о трајању српске православне цркве на овом простору и уметничкој и културној дјелатности нашег народа и морам да кажем они су најбољи свједоци нашег постојања на овом простору – нагласио је Владимир Дувановић, Управник Музеја српске православне цркве.
Циљ отварања Ризнице је да се на савремени начин представи културно благо.
– То је првенствено унутрашње духовно благо које видимо у смиреним погледима икона, у освећеним богослуженим предметима и утварама, у старим рукописним књигама и величанственим свештеничким одеждама. Све то заједно чини једну цијелину – ову ризницу – ријечи су митрополита зворничко – тузланског Фотија.
Ризница показује огромно насљеђе српског народа, који је живио на просторима које обухвата епархија зворничко – тузланска и свједочи о његовању православља и писмености кроз вијекове.
– Тако да ће ова Ризница сигурно бити један ослонац за будуће генерације који ће ову историографску и научну грађу моћи да користе за своје потребе и да је обогаћују и доприносе њеном трајном чувању – рекла је Жељка Стојчић, министар просвјете и културе Републике Српске.
Ризницу Лонгин – Зограф освештао је епископ осјечко – пољски и барањски Херувим, а за индивидуалне посјете и организовани долазак туриста и ученика, биће одређено радно вријеме.
30/06/2025
29/06/2025
Коментари
Пошаљи коментар