11/08/2023
У Цркви Светог архангела Михаила у Трновом Долу код Билеће причестила се војска војводе Влатка Вуковића пред одлазак у Косовски бој 1389. године.
Његово преосвештенство епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије истиче да су Срби народ Косовског завјета.
„Као што се српска војска кнеза Лазара причестила у цркви Самодрежи, тако се војска краља Твртка Котроманића и његовог војсковође Влатка Вуковића причестила овдје пред одлазак на бој на Косово“, рекао је владика Димитрије, који је у билећкој цркви ове године служио литургију са бројним свештенством епархије-захумско херцеговачке и приморске.
Владика Димитрије је захвалио свим Билећанима и осталима, који су радили на обнови храма у Трновом Долу, који ускоро треба да буде освештан и поручио да сви треба да буду јеванђељски и праведни људи, као што је био кнез Лазар током цијелог живота.
Директор Центра за друштвено-политичка истраживања Републике Српске Душан Павловић истакао је да црква у Трновом Долу код Билеће једно од светих мјеста памћења, која су важна за косовско-завјетни, светосавски и српски систем вриједности.
„На том завјету је створена и Република Српска, која је настала као српско `не` могућности новог геноцида“, рекао је Павловић новинарима. Додао је да је Република Српска реафирмација српског културног идентитета, који почива на систему вриједности Косовског завјета, који је универзалан, српски, свјетски и цивилизацијски и почива на сталној борби за слободу.
„На овом мјесту, одакле су наши преци кренули на Косово поље и оваквим окупљањима треба да памтимо тај систем вриједности и да на њему градимо будућност“, истакао је Павловић, јавила је Срна, пренио Глас Срспке.
Мјештанин села Мека Груда Младен Вуковић навео је да су обнова цркве у Трновом Долу, те служење литургије на Видовдан и тродневне манифестације о Косовском завјету у Требињу и Билећи, догађаји значајни не само за овдашње становништво, већ и за све Србе.
„Ово је темељ, одавде су кретали часни барјаци у тешким временима. Сви Видовдани се виде у овом данашњем и са овога мјеста“, рекао је Вуковић.
Он је додао да је завршено пола посла на обнови цркве, а да треба уредити околину у складу са старином и значајем храма, наводећи да је око 200 мјештана учествовало у радовима током посљедње двије године.