НОВОСТИ

ЦИК: ПДП кажњен са 15.000 КМ због преурањене кампање и злоупотребе ресурса |

Тања Палачковић је била члан Комисије за ванредни попис у Градском гробљу |

У Теслић уложено 37,5 милиона КМ, плус 11 милиона од ИРБ-а |

Додик: Уставни суд БиХ жели да уруши статус Српске; Од 2011. године припремају оквир везан за имовину |

Шеранић: Наставак развоја увођењем нове процедуре у кардиологији у Бијељини |

Јокић поднио кривичну пријаву: Станивуковић је одређеним поступцима сахранио свој мандат |

Тадић: Конаковић хтио да “поправи штету” па признао да су у процес против Додика уплетени странци |

Мастиловић: Историјски је оправдано да Пале буду пријестоница Републике Српске |

Ђајић: Грађанима Бањалуке треба стручан, одговоран и образован градоначелник; Не можете их два пута преварити на исту финту |

Егић: Бранећи своја огњишта и земљу, српски борци су 18. и 19. септембра 1995. учинили много |

Божен: Изградњом меморијалног центра у Братунцу српске жртве постаће видљиве за све

19/07/2024

Предсједник Координације српских удружења породица несталих, убијених и погинулих лица са простора бивше Југославије Мирјана Миодраг Божин изјавила је Срни да ће изградњом меморијалног центра у Братунцу српске жртве, од којих су већина цивили, након више од три деценије постати видљиве за све.

 

Божинова је поручила да породице жртава желе да се сазна истина о страдању српског народа како у цијелом региону тако и у међународној заједници.

– Сви који буду улазили у Подриње мораће да виде 3.267 крстова који ће стално подсећати и неће дозволити да се забораве они који су дали животе за Републику Српску – поручила је Божинова.

Она је указала на то да у Вуковару постоји меморијални центар за хрватске жртве, а у Поточарима за бошњачке жртве, док меморијалног центра у Србији и Републици Српској нема.

Божинова је поновила да ће подизање меморијалног центра омогућити да се виде имена српских жртава, од којих су већина били цивили.

– Приликом долазака у будући меморијални центар, моћи ће се одати почаст српским жртвама, служити парастос, полагати цвеће и палити свеће за покој душа настрадалих – навела је она.

Божинова је подсјетила да је на иницијативу Координације у Ташмајданском парку у Београду постављен споменик страдалима у ратовима на простору бивше Југославије од 1991. до 2000. године, али да породице жртава нису задовољне јер сматрају да жртве, такође, заслужују меморијални центар у Београду и да се сазна права истина о страдању српског народа на подручју бивше Југославије.

– Циљ изградње меморијалног центра како у Подрињу тако и у Београду јесте трајно очување успомена на страдање Срба. На тај начин се неће дозволити да се историја о страдању српског народа прекраја и заборавља – истакла је Божинова.

Координација српских удружења породица несталих, убијених и погинулих лица са простора бивше Југославије окупља више од 60 удружења из Републике Српске и Србије, укључујући и удружења породица несталих у Хрватској, БиХ, Црној Гори и на Косову и Метохији.

Влада Републике Српске усвојила је информацију о пројекту изградње меморијалног комплекса у знак сјећања на Србе, жртве муслиманског злочина у Подрињу од 1992. до 1995. године.

Циљ изградње меморијалног центра јесте трајно очување успомене на страдања Срба и представљаће значајан дио ширих настојања Владе Републике Српске за његовање културно-историјске традиције и културе сјећања на страдање српског народа.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести