НОВОСТИ

Данас се обиљежава Свјетски дан мултилпа склерозе – хронична, неизљечива болест

30/05/2025

Сваке године, хиљаде људи широм свијета суочава се са изазовима које доноси мултипла склероза – хронична, неизљечива али болест која уз одговарајућу терапију може обољелом човјеку учинити живот подношљивијим. Данас се обиљежава Свјетски дан ове болести с фокусом на подизање свијести, оснаживање обољелих и важност подршке.

 

 

Са непуних 17 година Милица Галић Петровић добила је дијагнозу мултипла склерозе. Први симптоми били су трњење у ногама и отежан ход. Тренутно је на докторском студију и има своју преводилачку агенцију за италијански и енглески језик.

– У једном периоду сам користила сједећа колица, чак нисам могла ни да устанем из кревета, међутим како сам почела са новом терапијом, све је пошло на боље – прича она.

Ова болест не бира али са адекватном терапијом живот може да буде лакши. Невоља је што број терапија није једнак броју обољелих.

– Обољелих у Републици Српској је све више, нема званичне статистике али преко 25.000 има обољелих, а од тога само 270 терапија на терет Фонда, што је јако мало и жалосно – истакао је предсједник Удружења обољелих од мултипла склерозе Мирослав Вукомановић.

Представница министарства здравља Републике Српске Марина Миловановић додала је да у складу са могућностима министаства, покушава се обезбиједити што више лијекова и адекватне терапије.

Узрок мултипле склерозе је непознат и ток болести је непредвидив. Истраживања указују да је ријеч о аутоимуној болести, да није насљедна, али је генетски проузрокована.

– Веома често, код младе популације око 30 одсто, као први симптом имају слабовидост, јављају се специфична трњења, жмарци, жарења са слабошћу појединих дијелова тијела – додаје национална координаторка за МС Републике Српске Сања Гргић.

Генерални директор УКЦ Републике Српске Владо Ђајић каже да УКЦ има одличну дијагностику коју посједују најсавременији центри, МР, обраду лифора и најновији апарат за евоциране потенцијале.

Мултипла склероза је непредвидива и индивидуална али једна ствар је заједничка – потреба за разумијевањем, терапијом и подршком.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести