01/01/2023
Потресне ратне године од почетка Балканских ратова па током цијелог Првог свјетског рата донијеле су Србији пуно страдања, али и невјероватних подвига који ће се памтити још дуго.
Ратних прича наших војника је много, те је портал Лепоте Србије поменуо само двојицу који имају занимљиве путеве.
Човјек коме је Бинички посветио „Марш на Дрину“
Миливоје Стојановић Брка се истакао у Првом балканском рату као командант 12. пука „Цар Лазар“, који је први ушао на Косово 1912. године, а на Брегалници 12. пук се херојски држао против Бугара. Први свјетски рат је Миливоја затекао на команди елитног пука „Књаз Михаило“ који је имао надимак „Гвоздени пук“.
У одсудним тренуцима Церске битке Врховна команда је повјерила „Гвозденом пуку“ задатак заузимања важног узвишења Кременица. Након неколико неуспјелих јуриша пуковник Стојановић, који је био тешко болестан, устао је из кревета и повео своје војнике у одлучујући јуриш послије кога је Кременица заузета, али је Миливоје Стојановић Брка изгубио живот у том јуришу.
У част српске побједе на Церу Станислав Бинички је компоновао свој чувени марш који је посветио пуковнику Стојановићу. У питању је „Марш на Дрину“, а познат је и под именом „Бркин марш“.
Око соколово
Прича о Драгутину Матићу умногоме се разликује од пуковника Брке. Драгутин је био обичан војник, а о њему се није дуго знало. Рођен је у селу Калетинац на Сувој Планини 1888. године. На одслужење војног рока пошао је 1910. године у род коњице, али је убрзо пребачен у пјешадију. Као добровољац је учествовао у Балканским ратовима, а мобилисан је и у Првом свјетском рату.
У војсци је провео девет година, а највише на позицији извиђача по коме је остао упамћен као „Око соколово“. Драгутинова слика из рата је остала симбол српског војника и обишла је цијели свијет. Дуго се није знало ко је војник на слици, а откривено је тек 1965. године ка да је слику на плочи препознала Костадинка Матић, која је једну плочу послала Драгутину. Тако је Матић сазнао за његову слику која је обишла свијет.
12/01/2025