10/09/2023
ПРИЈЕ 82 године нацистички војници су у намјери застрашивања Београђана на бандерама на Теразијама објесили пет бораца покрета отпора, од којих је најмлађи имао само 18 година.
Према једној верзији они су у ноћи између 16. и 17. августа убијени у згради суда која се налазила на мјесту данашњег Трга Николе Пашића па донесени на Теразије, док су према другим изворима убијени у зору 17. августа испод самих бандера, на које су потом објешени.
Полагањем вијенаца код Споменика објешеним родољубима на београдским Теразијама, 17.авуста, обиљежене 82 године од овог злочина њемачких окупационих снага над цивилима током Другог свјетског рата.
Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Зоран Антић поручио је да је ово спомен-обиљежје у центру Београда симбол људског и патриотског отпора нацистичкој и фашистичкој окупацији Србије те 1941. године.
Он је навео да мало људи зна да је спомен-обиљежје на тргу Теразије, посвећен петорици родољуба напоменувши да су ученик Милорад Покрајац, кројачки радник Јован Јанковић, обућар Светислав Милин, Велимир Јовановић и земљорадник Ратко Јелић стрељани јер су се борили за слободу.
“Страдали су невини, јер су се борили за слободу свог народа и пружали отпор окупатору”, саопштено је из Министарства, пренијела је Срна. Члан Градског вијећа Јован Јокић подсјетио је да су њемачки окупатори овај сурови злочин починили како би угушили сваку врсту отпора, поручивши да сјећање на објешене родољубе никада не би требало да изблиједи.
Вијенце су положили и представници Министарства одбране Србије, Војске Србије, те удружења која његују традицију антифашистичке борбе, саопштено је на сајту града Београд.
Коментари
Пошаљи коментар