НОВОСТИ

7 ПРИЧА О ЗАБЛУДАМА НАШЕ ИСТОРИЈЕ Косовски бој: Држава је пропала раније

16/04/2022

Да би објаснили како им се десило да први и посљедњи пут погине султан, Турци су измислили да им се на Косову 1389. супротставила велика војска.

 

 

Вјерује се да су у најзначајнијој бици у својој историји Срби поражени од Турака на Косову и да се цар Лазар свјесно жртвовао да би за Србе изборио царство небеско. Да ли је баш тако?

Небеско царство

Битку из 1389. чини посебном у светској историји ратовања то што су у њој погинула оба владара зараћених држава – и кнез Лазар (није био цар, као што се пјева) и султан Мурат. Иначе, ток и коначан исход боја на Косову нису познати. По свему судећи, било је нијерешено, али се послије битке турски султан Бајазит боље снашао и даљим акцијама, војним и политичким, ситуацију окренуо у своју корист. Он се послије битке повукао из српских земаља да би учврстио своју власт у Малој Азији, али су насљедници кнеза Лазара признали његову врховну власт. Отпор Бајазиту пружао је још неко вријеме само Вук Бранковић, који је преживео битку. Озбиљни историчари кажу да се зна да је султана Мурата убио српски ратник, али да није извјесно о коме је ријеч. Према неким верзијама то је могло бити приликом Муратовог обиласка бојног поља или приликом предаје неког властелина.

Мит о Косову је настао тек послије Велике сеоба Срба на сјевер у 17. вијеку. Млада интелигенција, Срби школовани у Аустрији и у другим земљама Европе, осјетили су жељу да испишу „нову биографију своје нације“.

Историчари још додају да је пресудна за стварање косовског мита била потреба да се Црква постави као заштитник Срба у Аустрији. Властела је приказана као неспособна и недорасла захтјевима времена, заинтересована само за власт и територије, а Црква као предводник борбе за национални интерес.

Тада је формулисана теорија о предности небеског над земаљским царством. Али упркос вјеровању да је на Косову кнез Лазар главом платио овоземаљску Србију како би сачувао небеску, објективна историја Косовски бој сматра тек само једном битком у низу у том периоду, и то без пресудног значаја.

Српско царство пропало је још раније, послије смрти цара Душана, а Лазар је за живота признао врховну власт угарског краља и изгубио независност.

Турски вазали

Много важнија по посљедицама била је Маричка битка из 1371. године. Послије ње су Византија, Бугарска и српске и византијске државице постале турски вазали. Српска држава је, као вазална, трајала још деценијама, наводи Курир.

Стварању мита о Косовском боју доприњели су и Турци: да би објаснили како им се десило да у боју с малим народом – први и посљедњи пут у историји – погине султан, они су измислили да им се на Косову супротставио савез војски из седам или девет држава, међу којима су били и Срби, Бугари, Арбанаси, Угари, Нијемци, Франци…

Историјска истина је да су у овој бици учествовале само војска Кнежевине Србије и војска из Босне коју је послао Твртко Први. И посљедице историјске заблуде да је Вук Бранковић био издајник, иако чињенице говоре другачије, осјећамо до дана данашњег. Успостављена је подјела на „црно“ и „бијело“, па се Срби увијек дијеле на борце за слободу и издајнике, односно на „двије Србије“. Нема ништа између…

Остале Вијести