11/05/2021
Istoričar Aleksandar Raković
“Ta svest o opasnosti je životno bitna za Srbe koji se nalaze zapadno od Drine, pa i za Crnu Goru”, kaže Raković.
Osim toga, ističe Raković, vrlo je važno da Srbi kao jedinstvena i nedjeljiva cjelina, kao nacija, moraju da se štite zajedno na svim prostorima.
“Apsolutna je iluzija da, ako se nešto desi našim sunarodnicima u Srpskoj i Crnoj Gori, neće i Srbija doći jednog dana na red”, rekao je Raković.
Govoreći o NDH, Raković ističe da ništa tako monstruozno i bizarno nije postajalo, a pri tome spojeno sa rimokatoličkom klerikalnom ideologijom.
“Takva mašinerija smrti i brutalnosti, kakva je bila ta država za Srbe, Jevreje i Rome, nije viđena. Ona je nadmašila čak i nacističku brutalnost prema Jevrejima i drugima. Čak su i nacistički saveznici videli NDH kao nešto još monstruoznije od onog što se dešavalo u nemačkim koncentracionim logorima”, rekao je Raković.
“Recimo, među `tekovinama` NDH je i pozdrav `Za dom spremni!`, ime valute i mnogo toga”, rekao je Raković.
Istakao je da postoji jasna spona između sadašnje Hrvatske i NDH, ne u Ustavu, ali po svim “tekovinama” koje danas zagovara većina hrvatskog društva ili ona najglasnija.
Raković kaže da se o NDH zna sve što je suštinski bitno, da može da se rekonstruiše njena monstruozna istorija, ali da se zarad državnog jedinstva Jugoslavije o tome nije dovoljno govorilo i nije širena svijest o povampirenju te ideologije.
“Verovatno akteri tog vremena nisu ni sanjali da će se ustaše ponovo vratiti na glavnu scenu hrvatskog društva, a to se dogodilo devedesetih godina i Srbi su doživeli istu sudbinu kakvu su doživeli u Drugom svetskom ratu”, rekao je Raković.
On istile da sada više nema niko prava da ćuti o tome, kao i o povampirenju ideja NDH.
“Režim Mila Đukanovića u Crnoj Gori bio je na pragu da povampiri te ideje kakve je imala NDH, ali su sprečeni, tako da treba stalno širiti svest o opasnosti”, rekao je Raković.
NDH, na čijem čelu je bio poglavnik Ante Pavelić, u istoriji je ostala zabilježena po zvjerstvima i genocidu koje su pripadnici režima činili nad Srbima, Jevrejima, Romima, kao i Hrvatima neistomišljenicima, pretežno komunistima.
Simbol stradanja u NDH bio je koncentracioni logor Jasenovac, ali su po svireposti poznata i mnoga druga stratišta – Stara Gradiška, Sajmište, logori Slana i Metajna na Pagu, Đakovo, Gospić, Jadovno, Caprag, Lepoglava, Danica, Kerestinec, Kruščica, Lobor, Tenja, Jastrebarsko, Vila Luburić, Donja Gradina, te Dječiji logor u Livnu.
Program NDH, koji je formulisao Mile Budak, bio je da se očisti Hrvatska od Srba “ubijanjem jedne trećine, protjerivanjem druge trećine i prekrštavanjem preostale trećine”.