30/10/2023
Колубарска битка је вођена у новембру и децембру 1914. године на фронту од преко 200 километара на простору долине ријеке Колубаре, обронцима планине Сувобор и обронцима планине Маљен.
Против бројније и боље опремљене аустроугарске војске успјешном противофанзивом коју су извеле снаге Прве армије под командом генерала Живојина Мишића, битка је успјешно окончана, подсјећа Информер.
О животном путу и дјелу Димитрија Туцовића, рођеног у Гостиљу, адвокат Томо Поњавић је говорио о Туцовићевој критици неких западних земаља због њиховог држања поводом анекције Босне и Херцеговине на Међународном конгресу социјалиста у Копенхагену 17. августа 1910. године.
– Мобилисан је 1912. године као резервни официр и учествовао је у Балканским ратовима о чему пише оштре критике. Повратком из војске 1913. године заузима активно мјесто у радничком покрету и постаје члан Међународног социјалистичког бироа 1914. године, а после његове погибије на Врачем брду огласили су се многи европски интелектуалци – каже Поњавић.
Погинуо код Лазаревца
Димитрије Туцовић је објавио преко 600 радова, новинских чланака у домаћим и страним листовима. Критиковао је колонијалну аустроугарску политику и српску политику Николе Пашића. Борио се и жестоко заступао Балканску федерацију. Посмртни остаци Димитрија Туцовића сахрањивани су шест пута.
– Послије погибије сахрањен је на Врачем брду код Лазаревца у близини села Ћелије. Недуго затим тијело је пренијето на гробље у оближње село Шушњар. По наредби окупационих снага 1916. године формирано је војничко гробље у Лазаревцу и посмртни остаци Димитрија Туцовића са осталим погинулим војницима у Колубарској бици пренијети су на ово гробље гдје је почивао до 1939. године када је извршена есхумација и посмртни остаци пренијети у недовршену крипту храма Светог Димитрија у Лазаревцу.
Новембра 1949. године поводом тридесетогодишњице погибије у Колубарској бици посмртни остаци Димитрија Туцовића пренијети су на Славију у Београду када је трг добио његово име и споменик. Одлуком Скупштине града Београда 2004. године трг је поново преименован у Трг Славија, а посмртни остаци Димитрија Туцовића сахрањени у Алеји великана 15. децембра 2016. године, што је била његова шеста сахрана – рекао је Поњавић.