09/05/2021
Među nebrojenim i nekim nezamislivim sadističkim oblicima torture, iživljavanja i zločina nad srpskim stanovništvom u dijelu sarajevske opštine Hadžići koji je, do izbijanja međusobnog sukoba, bio pod muslimansko-hrvatskom kontrolom, bila su i silovanja žena i djevojaka.
Zabilježeni su u toku građanskog rata u BiH i slučajevi silovanja maloljetnih srpskih djevojčica u Bioči kod Ilijaša i Sarajevu, kao i drugim krajevima tadašnje muslimansko-hrvatske zajednice.
Anđelka Bratić (1959) iz sela Dub kod Hadžića, koja je u sarajevskom egzodusu izbjegla u Bratunac, a trenutno sa porodicom živi u Čurugu kod Zrenjanina, jedna je od žena koja je preživjela takav oblik torture i siledžijstva, odnosno bila žrtva monstruoznog zločina.
Ona je izjavila Srni da su je silovali “crnokošuljaši” – pripadnici oružanih snaga Hrvatske za koje se govorilo da su iz Rijeke, što je potvrđivao njihov govor i terminologija koju su koristili, karakteristična za Dalmaciju i sjeverni Jadran.
“Mehmedić je prilikom upada `crnokošuljaša` u dvorište i kuću Bratića šetao putem, pjevušio i smijao se. Umro je prije nekoliko godina, ne dočekavši da odgovara ili svjedoči za zločin koji je on režirao i za koji, nažalost, još niko nije odgovarao uprkos našim izjavama i svjedočenjima koja stoje u spisima u tužilačkim ladicama”, priča Anđelka.
Duga je njena priča o preživljenim torturama Srba u dijelu Hadžića pod muslimanskom kontrolom, a posebno o stradanju njene porodice.
Pri izbijanju oružanih sukoba u Hadžićima, Anđelka je sa sinovima Vedranom i Goranom, svekrom Žarkom, svekrvom Radojkom i djeverom Mirkom bila kod kuće u Dubu, razdvojena od muža Nedeljka, koji se zadesio na poslu u Tehničkom remontnom zavodu u Hadžićima kada je nastupila blokada i uspostavljena ratna linija razdvajanja sukobljenih strana.
Anđelka kaže da se njihova kuća nalazila pored kasarne JNA, koju je vojska napustila 5. maja, a nakon toga neka policija, predstavljali su se kao HOS, odvela je njenog svekra Žarka i ostale sposobne muškarce srpske nacionalnosti iz susjednog sela Ferhatlije.
“Odveli su ih u Pazarić, gdje su formirali zatvor, a onda su počeli upadi u kuće, zastrašivanja, oduzimanje nakita i drugih vrijednih stvari od srpskog stanovništva. Odnijeli su i svekrovu lovačku pušku. Prijetnje, zastrašivanja i upadi u kuću bili su svakodnevni”, ističe Anđelka.
Navodi da je jednog jutra pred njihovu kuću stigla grupa vojnika u crvenom kombiju i odmah su izveli njene sinove i djevera, postrojili ih pred kućom, a Josip (ne zna mu prezime), koji je do izbijanja rata radio u Tehničkom remontnom zavodu u Hadžićima, oteo joj je iz ruku sina Gorana i bacio ga na zemlju, a drugi vojnik ga je udario nogom u rebra i dijete se onesvijestilo. Nastavili su ga tući govoreći da hoće da ga osunete, dok ona nije pala po djetetu.
“Šamarao me je i tukao, ali mi drugo ništa nije uradio. Psovao je četničku majku i izveo me iz kuće u raskopčanoj haljini, koju sam bila obukla. Sinu su bila polomljena tri rebra i niko mu nije ukazao medicinsku pomoć, pa su mu rebra ostala trajno deformisana, a ostale su i psihičke posljedice, zaostatak u razvoju, odnosno autizam”, ističe Anđelka.
Priča da su se, zbog stalnog maltretiranja, preselili u susjedno selo Ferhatlije u kuću Milene Bratić, misleći da će biti bezbjedniji zbog udaljenosti od kasarne.
“Oko 22.00 časa 9. septembra sjekirom su odvalili vrata, upali su u Mileninu kuću, oteli nakit koji smo imali i izveli Ljubicu Bratić. Vratili su je nakon jednog časa sa vidljivim povredama na cijelom tijelu. Stavljali su joj glavu na panj, kao da će je zaklati sjekirom, tukli je i iživljavali se. Pala je u nesvijest kada su je ubacili u kuću u kojoj je bilo više porodica familije Bratić. Sve su tukli”, kazuje Anđelka.
“Iživljavali su se. Bila sam u sredini, a oni su šetali oko mene gurajući jedan drugog i skidajući mi odjeću uz najbrutalnije komentare. Radili su šta im je padalo na pamet. Osmorica, kako se pričalo, pripadnika HOS-a silovalo me je i izgubila sam svijest”, ističe Anđelka.
Narednog dana dala je izjavu Mensuru Čoviću i daktilografkinji Muneveri Musić u policijskoj stanici u Pazariću, ali nikada niko nije odgovarao.
Anđelka naglašava da su sve vrijeme, dok su se HOS-ovci iživljavali i sprovodili torturu nad Bratićima, komšija Seid Mehmedić i njegov sin šetali i pjevušili putem pored njihove kuće, a Seid je i uputio pripadnike oružanih snaga Hrvatske na srpsku kuću Bratića.
“Kada su je pustili, nakon desetodnevne torture, žena je doživjela nervni slom i objesila se u svojoj garaži. `Crnokošuljaši` su se hvalili da su očistili Bradinu u susjednoj opštini Konjic i da će i nas sve poklati. Ubili su Špiru Bratića, a njegovu sestru Velinku su izboli nožem”, prisjeća se Anđelka.
Ona kaže da je uznemirava prisjećanje na te događaje i da nakon ovakvih razgovora po nekoliko noći ne može da spava.
Anđelka ističe da su razni oblici maltretiranja, prijetnji i verbalnog vrijeđanja nastavljeni sve do 28. oktobra 1992. godine, kada je ona sa svekrvom i djecom prešla na srpsku teritoriju.
Na kraju se sjetila da je Jakić Mirsad, iz sela Lokve, pred njihovu kuću na traktoru dovezao izmasakrirano tijelo Gojka Gračanina u iscijepanoj vojničkoj uniformi, za kojeg je taj Mirsad tvrdio da je zarobljen živ i da je umirao na mukama.
Ovakvi razgovori izazivaju mučninu i teško je opisati sve što su srpski civili u muslimanskom dijelu opštine Hadžići prepatili, a određen broj nije ni preživio mučenja, zvjerstva i torture za koje još niko nije odgovarao iako su svi preživjeli dali izjave nadležnim istražnim organima i iskazali spremnost da svjedoče u sudskim procesima, koji se ne pokreću zbog srpskih stradanja i čeka se da počinioci i svjedoci umru pa da predmeti o tim zločinima ne budu procesuirani nego arhivirani, uz najčešće obrazloženje u pravosuđu BiH – “u nedostatku dokaza”.