НОВОСТИ

ШОК ИНФОРМАЦИЈЕ АМЕРИЧКИХ ОБАВЈЕШТАЈАЦА Знали све о 39 концентрационих логора у Југославији

28/03/2023

Шта све пише у извjештају америчке обавјештајне агенције?

 

 

Југославија је била земља конц-логора много година по завршетку Другог светског рата, дио је извештаја који је америчка обавештајна агенција ЦИА писала за своје главешине.

 

Како пише у овом документу, у то вријеме постојало је 39 концентрационих логора у Југославији, према извјештају из Београда.

 

Такође, наводи се да је извор ове информације добио из Италије, док оригинални извор није познат. Затим слиједе описи неких од „кампова“ – логора.

 

  1. Нова Градишка: „Овај камп је на мјесту гдје је око 30.000 људи било заточено од стране Усташа током посљедњег рата.

 

„Они су запослени у близини Лоњског поља на ископинама и долазили су и одлазили с посла у пратњи страже и војника. Морали су да испуне дневну норму копања четири кубна метра земљишта и да их превозе ручним колицима 200 – 300 метара од места копања. Међу њима је било 20 свештеника“.

 

  1. Оређани: У овом кампу је било 6.000 људи, чији је посао био удаљен осам километара од кампа. Њих су чинилли „непродуктивни“, интелектуалци, бивши индустријалци, комерцијалисти… Они су организовани у „дисциплинксе батајоне“. Већина заточеника су Муслимани из Босне.

 

  1. Бијела Црква: Овај камп је за политичке затворенике. Њихов дневни оброк подразумева 150 грама хљеба направљеног од кукурузног брашна и 350 грама куваног грашка.

 

  1. Ботово: Овај камп је смјештен близу бугарске границе. Подразумева затвренике који су то због кршења правила или погрршног достављања квота влади. Они раде на утврђењима на бугарској граници, копању канала и антитенковским каналима.

 

  1. Скадарско језеро: Овај камп има више од 10.000 затвореника. Највећим дијелом су то „Конформисти“ из Црне Горе и Јужне Србије. Они раде на исушивању канала.

 

„Живе у лошим условима, лоше су обучени и константно раде у води. Смртност је јако висока. Посљедње године 65 затворнеика је убијено када су покушали да побегну у Албанију“.

 

  1. Јасеновац: 3.000 затвореника.

 

  1. Камп у близини Мостара: Број затвореника 2.200.

 

  1. Смедеревска Паланка: 3.000 затвореника.

 

„Осим ових великих концентрационих логора, постоје и мањи, њих 31, које воде владе различитих Република Југославије.“

 

„Тренутно је више од 200.000 затвореника у овим логорима. Број затвореника је око 85.000, док број затворника који припадају радничкој класи износи од 100 – 150 хиљада.“

 

Подсетимо, Јасеновац се сматра за један од најстрашнијих конц-логора на европском тлу и стратишта хиљада Срба, Рома и Јевреја. Јасеновац, највећи логор у усташком систему логора. Отворен је крајем августа 1941. и био је оперативан до краја априла 1945.

 

Документација показује да је логор био огромних димензија, односно да је био у питању читав комплекс, састављен из пет мањих логора: Брочице, Крапје, Циглана, Кожара, Стара Градишка и Циглана, који је имао и крематоријум. На подручју Југославије постојало је 70 концентрационих логора.

 

Логор Јасеновац био је први систематски изграђивани логорски комплекс на територији НДХ, једини који је непрекидно дјеловао све до краја њеног постојања.

 

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести