НОВОСТИ

ТАЈНЕ ВЕЛИКОГ УМА Ове три технике тренирања мозга користио је Никола Тесла!

11/05/2023

Током живота, Тесла је константно радио на пројектима и често их реализовао до краја. Имао је и чудне навике попут спавања од само два сата. Ипак, оно што је остварио не би било могуће без стриктног сета правила за повећање продуктивности!

 

 

Никола Тесла је најпознатији због доприноса у осмишљавању електричног система наизменичне струје, али је поред тога његово име на око 300 патената најразноврснијих изума.

 

Током живота, Тесла је константно радио на пројектима и често их реализовао до краја. Имао је и чудне навике попут спавања од само два сата. Ипак, оно што је остварио не би било могуће без стриктног сета правила за повећање продуктивности.

 

  1. Добро размислите прије него што нешто направите

 

Никола Тесла је често говорио да може замислити машине и ријетко је правио нацрте прије почетка рада на њиховој изградњи. Овај процес визуалног размишљања није својствен свим људима, али је основна идеја да се једноставно треба концентрирати на коначни производ.

 

За креативно размишљање често је неопходно да се опустите и порадите на проблему у својој глави, подсјећа портал Лепоте Србије.

 

У својој аутобиографији Тесла овако описује процес: “Моја метода је другачија. Ја не журим с конкретним радом. Када добијем идеју ја одмах кренем с изграђивањем у својој машти. Мијењам конструкцију, правим поправке и управљам машином у својој глави. Потпуно је небитно за мене тестирам ли турбину у глави или у радионици. Примјетим чак и ако не радим добро. Разлике нема, а резултат је исти.”

 

Велики научник није рођен с овим вјештинама, него је радио одређене вјежбе као дијете како би унаприједио рад мозга.

 

  1. Идите у шетњу

 

Познато је да одлазак у кратку шетњу има своје предности када је у питању креативност. И Тесла је изгледа био оваквог мишљења, а иако су његове шетње постале дио опсесивно-компулзивног понашања, он је неколико „еурека” тренутака имао управо током њих. Једна од њих донијела му је идеју о наизменичној струји.

 

Године 1881. Тесла се преселио у Будимпешту, опорављајући се од нервног слома, а док је с пријатељем шетао парком рецитујући поезију, одједном му је синула идеја о наизменичној  струји.

 

  1. Радите на проблемима сами

 

Попут многих иноватора и креативних ликова и Тесла је заступао тезу да се треба осамити током стварања и размишљања.

 

Ово је један од његових чувених цитата: “Ум је оштрији и концетриранији у осами и непрекиданој самоћи. За размишљање није неопходан било каква велика лабораторија. Оригиналност пристиже из осаме ослобођене утицаја која нам оштети креативни ум. Будите сами, то је тајна проналазача, будите сами, тада се идеје рађају”.

 

 

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести