НОВОСТИ

БОРИЛИ СЕ РАМЕ УЗ РАМЕ СА ЧЕТНИЦИМА Војничка гробља у Београду: Има их 6 и на њима нису сахрањивани само савезници, већ и непријатељи! |

ЛОГОР ЗА ДЈЕЦУ ВЕЛИЧИНЕ 150 ФУДБАЛСКИХ ТЕРЕНА Доња Градина непобијен доказ геноцида НДХ над Србима, Јеврејима и Ромима |

Додик поручио Миличевићу: Национално одговорна политика је и чување институција Српске |

У Народноослободилачкој борби у БиХ погинуло је највише Срба, па је логично да се сљедбеник нацистичке идеологије Кристијан Шмит окомио на оне који су били највећи трн у оку Трећем Рајху, оцијенио је посланик СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске Срђан Мазалица. |

Патријарх Порфирије: Велики благослов долазак у Херцеговину |

Ковачевић: Све извјесније да Хелез има само мале људе у својој глави |

Нешић: Надлежне институције да се позабаве Хелезом |

Кристијан Шмит предмет подсмијеха у Њемачкој |

Којић: Покушаји легализације Шмита постали лакрдија |

Мостар дочекује патријарха српског Порфирија |

ТИЈЕЛА УБИЈЕНИХ СРБА СТАВИЛИ У ЦРНЕ ПЛАСТИЧНЕ ВРЕЋЕ „нека освета буде правда, нека мајчина суза буде молитва, да се никоме никада не понови Паулин Двор…”!

04/08/2023

Посмртни остаци 14 српских цивила из Паулин Двора код Осијека, мучки убијених у децембру 1991, сахрањени су 15. јула 2003. године у заједничкој гробници на Новом гробљу у овом мјесту.

 

Одговорни за злочин били су припадници Друге сатније Прве бојне 130. бригаде ХВО-а.

 

Они су у кући Андрије Буковића паљбом из аутоматског оружја, те ручним гранатама убили 19 мјештана, од којих је њих 18 било српске националности, а жртва је био и један Мађар, јавила је Срна, пренио Глас Српске. Након убиства, починиоци су тијела ставили у црне пластичне вреће и одвезли у војни магацин Луг код Чепина, гдје су закопана.

 

Године 1996. командант зборног подручја генерал Ђуро Дечак затражио је од тадашњег шефа обавјештајне службе Хрватске Мирослава Туђмана да тијела из војне базе буду пребачена на другу локацију.

 

Одлучено је да то буде насеље Ризвануша у Личко-сењској жупанији.

 

Истрага о покољу у Паулин Двору започела је тек у јуну 2002. године, након што су хашки истражиоци нашли посмртне остатке. Једина двојица оптужених Никола Иванковић и Енес Витешкић за убиство 19 цивила осуђени су на 15 и 11 година затвора, док Мирослав Туђман није одговарао за заташкавање случаја.

 

“У име Бога милостивог самилосног молимо те Боже свемогући нека туга постане нада, нека освета буде правда, нека мајчина суза буде молитва, да се никоме никада не понови Паулин Двор…”

 

Ове ријечи урезане су на споменик једног од осамнаесторо недужних цивила, убијених, у ноћи између 11. и 12. децембра 1991. године у Паулин двору, а овај догађај остао је болна рана српског народа, подсјећа Блиц.

 

У Паулин Двору 1991. живјело 87,5% Срба

 

Према попису становништва у Хрватској у Паулин Двору је 1991. живјело укупно 168 становника: 147 (87,50%) Срба; 9 Југославена; 4 Хрвата и 8 осталих. Према попису из 2011. године, у том селу је живјело укупно 76 житеља, али није наведена њихова национална припадност.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести