12/10/2023
Иако је ово једна од значајнијих побједа над Турцима, о њој се мало зна чак и у Херцеговини. Како се битка одиграла за Информер.рс је испричао Милош Кулаш, професор историје из Билеће.
Крајем 14. вијека Турци су већ дубоко продрли на Балкан. Успјели су да се пробију и у Херцеговину. Тадашњи српски краљ Твртко дао је задатак свом најбољем војсковођи Влатку Вуковићу, владару Захумља, да их сачека код Билеће.
– На данашњи дан 27. августа 1388. године, био је први продор Турака у Херцеговину, када су се војске сукобле у близини Билеће, код Бијеле Рудине. Османлијске одреде од 17.000 војника предводио је Лала Шахин, који је такође предводио турску војску у чувеној бици на Марици. Док је под вођством војводе Влатка Вуковића било око 7.000 српских војника – прича проф. Кулаш.
Турска војска потучена до ногу
Као и пред сваку битку коју је водила српска војска, Влатко је своје јунаке причестио у цркви Светог Архангела Михаила на Мекој Груди, мјесту између Билеће и Гацка. Против тако храбре и мотивисане српске војске чак ни тако многобројнија турска војска није имала шансе.
Битка се окончала потпуним поразом и уништењем османлијске војске. Лала Шахин се једва спасао бјекством. Наша војска имала је тек незнатне губитке.
Послије ове битке, турски упади у Босну су један период престали, те је Херцеговина овом побједом “купила” слободу још неко вријеме.
Смрт Влатка Вуковића
Према историјским подацима Влатко Вуковић је сахрањен у једном селу, недалеко од херцеговачке општине Столац.
На његовом гробу стоји уклесано:
“Асе лежи добри чоек Влатко Вуковић. Војвода Влатко је први побиједио Турке код Билеће 27. августа 1388.”
Док је међу херцеговачким народом више распрострањена теорија да је Влатко Вуковић сахрањен у једној црквици у селу Влаховићи код Билеће.
– У малој цркви код Влаховића налази се гроб на коме пише Влад Вуковић. У присуству владике и бројног народа гроб је отворен, а том приликом је пронађен мач за који се вјерује да је припадао управо Влатку, и нађена је плетара вина из које је пио владика а затим и остали. Према предању вино је запечаћено и враћено назад у гроб – каже Кулаш.
Топ из Дубровника однио на Косовски бој
Војвода Влатко Вуковић нашао се на челу одреда који је краљ Срба, Босне послао кнезу Лазару и они су чинили лијево крило српске војске у Косовском боју које је било под ударом Бајазита Првог. Вуковић се вратио из боја и известио о српској побједи.
– Влатко је са собом понио и један топ који је добио од дубровачког кнеза, пошто је био у добрим односима са Дубровачком републиком и тај топ је касније чинио једино српско артиљеријско оружје у Косовском боју – испричао је Милош.
Велика битка – мало позната у српском народу
Ова велика српска побједа је мало позната у народу, јер се годинама због братства и јединства прећуткивала и о њој се није говорило. Док Хрвати нису губили вријеме, па се сада свим силама труде да себи и својим заслугама припишу ову велику побједу, присвајајући чак и Влатка Вуковића.
Стварни значај ове битке за Босну и Херцеговину, а прије свега за Херцеговину и њен српски народ је немјерљив. Захваљујући овој бици, нашим прецима и војводи Влатку Вуковићу српска краљевина у Босни и Херцеговини је још непуних 100 година задржала своју слободу и независност.
– У Билећи, ни околини не постоји ни један споменик који би чувао успомену на ову велику историјску побједу – истиче Кулаш.
У цркви светог архангела Михаила причестила се српска војска
Црква Светог архангела Михаила у Трновом долу на подручју села Мека Груда недалеко од Билеће један је од православних храмова у источној Херцеговини који се издваја по једноставности, скромности градње, али и историјском значају, будући да је 2006. године уврштена у листу националних споменика БиХ.
Ова црква специфична је и по народном предању које каже да је у овој цркви војвода Влатко Вуковић причестио војску, према једнима 1388. године, а према другима 1389. године, пред бој на Косову.