НОВОСТИ

Упозорење радника бањалучких вртића – ако не буде преговора, слиједи генерални штрајк (ВИДЕО) |

Ђуричић: У суботу нема ништа важније од Братунца – покажимо јединство! |

Бањалука добија нову зграду за најтеже пацијенте – љекари из Српске раме уз раме са свјетским стручњацима |

Велико интересовање за студирање на бањалучком Универзитету |

У Српској на снази црвени и наранџасти метеоаларм |

Бојић: Градоначелници из СНСД-а ће потписати усклађивање плата радника предшколских установа и тако побољшати услове |

Зељковић: Црнадак поступио без трунке људскости |

Америчка амбасада: Тероризму не треба позивница – довољан је отворен пролаз |

Тадић: Циљ досадашњих апелација није борба против дискриминације, него борба за прегласавања Срба |

Александар Лончаревић из Братунца већ 33 године тражи правду за трудну сестру убијену 1992. године |

РИСТО ТОХОЉ – Човјек који је сачувао цијели Танкосићев одред!

20/11/2021

Познат као Дуждевић-Тохољ Бабунски је био српски четник током Борбе за Македонију и Стару Србију, а у Балканским ратовима и Првом свјетском рату официр и командир чете. Ристо је почетком 20. вијека уписао студије права на Загребачком свеучилишту, али их већ 1904. напушта и прелази у Србију, гдје постаје четник.

Дуждевић-Тохољ Бабунски

Током 1905. истиче се у борбама на Табановцу, Челопеку и на Гуглину. Крајем 1905. прелази у Рашку област са намјером да по узору на четничку организацију у источном дијелу Старе Србије створи српску револуционарну мрежу. Турске власти су га примјетиле у околини Косовске Митровице и ухапсиле, наводи портал Принцип.

Одлежао је шест мјесеци, а затим пуштен због недостатка доказа. По окончању четничке акције 1908. наставља студије права у Прагу и Загребу, након чега се враћа у Србију. Ушао је у организацију Црна Рука, а затим учествовао као четник у Првом балканском рату у одредима Војводе Вука и Војислава Танкосића. Послије рата постао је писар у Косовској Митровици. Ратовање у Првом свјетском рату отпочео је као потпоручник у Рудничком четничком одреду Војислава Танкосића, гдје се истиче у бормама око Крупња. Послије Танкосићеве погибије код Трстеника 1915, Тохољ разноси мост код Трстеника и омогућава повлачење остатка Танкосићевог одреда !

Након тога прелази у одред војводе Вука у коме је био командир чете у батаљону током повлачења кроз Србију и Албанију до Крфа са Крфа бива одаслат у Русију да од Срба и добровољаца из других јужнословенских крајева ради на формирању добровољачких одреда. Као потпоручник и командир чете другог добровољачког пука гине 1916. године код мјеста Кара Синан. Посмртни остаци су му 1935. пренијети у родни Мостар.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести