28/05/2021
За разлику од Јевреја, који своју дјецу као школарце доводе у Јад Вашем како би се упознала са страхотама које су њихови преци преживјели, и која о томе треба да напишу писмени задатак, наши ђаци не обилазе спомен-обиљежја која свједоче о мукама њихових прадједова.
Просвјетне власти донијеле су правилник по коме се током осам разреда основне школе мора обићи осам региона у Србији, али нигдје није наведено да приликом обиласка Шумадије обавезно морају да посјете и Шумарице, гдје су прије 80 година пред стрељачки вод изведени њихови вршњаци. Било би природно и да ђаци из Београда на неком часу историје посјете логоре Сајмиште и Бањица, или да обиђу Јајинце…
Неки кажу и да би свако дијете требало бар једном одвести на Крф и Видо, на Зејтинлик… Али по важећем правилнику о екскурзијама, у иностранство могу путовати само ђаци четвртог разреда средње школе. Они иду у Грчку, али немају обавезу да посјете ове симболе страдања у Првом свјетском рату.
Матуранти средњих школа иду и у Шпанију и у Италију, гдје обилазе знаменитости Медитерана, пут их води преко Хрватске, па би могли да сврате и у логор Јасеновац и поклоне се стотинама хиљада сународника побијених у усташким покољима.
А развијање и његовање те свијести почиње – већ у школи.
Извор: Новости
17/11/2024