16/09/2021
Тадашња југословенска Земаљска комисија, која је дјеловала послије Другог свјетског рата, утврдила да су усташе у Сребреници убиле 2.262 српске жртве, од којих су 1.186 биле дјеца, жене и старци, а да је 1.118 жртава убијено ножем, сјекиром и тупим предметом, што би свугдје у цивилизованом свијету морало бити квалификовано као геноцид.
Свједоци су говорили да је у магацину локалне задруге постојало „буре крви“ са 150 литара прикупљене крви од Срба које су усташе клале над тим буретом, а које је било припремано као поклон Павелићу. Усташе су упадале Србима у куће, пресретали их на улици, заробљавали и убијали, углавном ножевима, сјекирама, тупим предметима, као и да су прво побијени српски прваци, свештеници, учитељи.
Више о злочинима, на подручју Сребренице у Другом свјетском рату, може се прочитати у књизи „Хроника нашег гробља“ аутора Миливоја Иванишевића из Београда. Свједок, тих данас заборављених догађаја Србислав Блажић јереј о овом геноциду каже сљедеће према извору: Архив Србије, Фонд Комесаријата за избеглице и пресељенике, комесар Тома Миленковић, при влади Милана Недића 1941-1945.
Одмах по окупирању од стране хрватске војске и усташа забрањена је била служба Божија по црквама као и сва друга чинодејства. Тројица мојих парохијана и ја били смо затворени у строги војнички затвор у Дрињаци. У затвору смо провели скоро мјесец дана. По пуштању ја сам се морао јављати сваки други дан сатнику у Дрињачи и нисам смио никуд ићи од куће нити ми пак ко долазити.
Хрватске и усташке патроле вршиле су претрес по селима, одузимали су све што су могле, почев од веша па до крупне стоке. Кињили су и мучили све редом. Силовали су све што су хтјели. Пред Видовдан су злостављања била на врхунцу. Затварања су почела у масама. Затворили су све ђаке Србе, међу којима је био и мој брат свршени богослов Мито Блажић и све их протјерали у Сарајево. На два дана пред Видовдан најсретнијим случајем пребјегао сам у Србију.
У Власеници, у тзв. Рашићевом Гају, на најстрашнији начин убијено је око 80 највиђенијих Срба. Све су их стрпали у једну огромну јаму. Било је случајева да су Србе живе бацали поломивши им претходно руке и ноге. Кад сам у августу мјесецу прошле године посјетио то свето мјесто на сто и више метара осјећао се ужасан задах, а безброј паса и орлушина било је у јами.
На најгрознији начин убијени су и свештеници: прота Душан Бобар, архијерејски намјесник у Власеници, јереј Милош Савић, парох милићки, јереј Драгомир Маскијевић, парох копривски, јереј Љубомир Јакшић, парох хан-пијесачки, јереј Јанко Савић, парох кнежински, сви су из архијерејског намјесништва власеничко-сребреничког.
Преостали свештеници и интелектуалци Срби били су протјерани за Чапраг. Успут су им одузели све покретне вриједности и готовину, а непокретне вриједности стављене су на расположење хрватској држави.
Убиства у масама, која су предстојала у најскорије вријеме, спријечена су устанком.
Злочини над Србима у посљедњем рату 90-их година у Сребреници дешавали у истим селима као и у Другом свјетском рату – Кравице, Факовићи, Скелани, Залазје, које су вршили Јуре Францетића „Црна легија“ и муслиманска милиција. То је значајна чињеница која много говори о ономе што ће се десити на истом подручју у посљедњем рату.
Највећи покољи у Сребреници у Другом свјетском рату десили су се у јуну 1943. године, када је у једном дану убијено 98 српских цивила, а у селу Залазје је усмрћено 105 цивила. Ове је злочине предводио усташки натпоручник Фрањо Курелац. Ни он нити његове усташе нису биле осуђење пред комунистичким судом у Сарајеву који је донио пресуду да „нема доказа и да се ствар предаје забораву“, баш као и што Насер Орић није осуђен за злочине над Србима у Сребреници у посљедњем рату.
21/12/2024