27/05/2021
То су графити исписани ћирилицом, објаснио је на отварању ове поставке аутор Поповић, графички дизајнер посвећен стрит-арту, уличној умјетности.
„Усмјерио сам се на ћирилицу, инспирисан нашим средњовјековним списима и њиховим иницијалним словима украшеним орнаментиком, па настојао да је ставим у контекст савремене умјетности. Да ријечи инспиришу, буду мелодичне, а да се културно вежу за нешто што је наше национално“, рекао је Поповић.
О овим његовим необичним дјелима писала је у каталогу за изложбу Љиљана Радошевић, истичући да Пирос својим радовима премошћава огромни јаз између калиграфије и графита.
„Урбана калиграфија или калиграфити само су неке од кованица које графити-субкултура користи за описивање дјела која имају изузетан умјетнички домет. Без обзира на зазор званичних културних кругова, графити-субкултура је прихватила калиграфију као свог духовног претка и за сваког ко заиста гледа паралела је очигледна. Оно што одликује графите, гдје год да су исписани у свијету, јесте доминација латиничних слова. Стога су ријетки искораци појединих умјетника у другачије системе писања врло значајни. Ћирилица је на свјетском нивоу у царству графита ријетка јер је много захтјевнија за структурирање од латинице, али су и резултати увек изненађујући“, наводи Љиљана Радошевић.
Петар Поповић Пирос (32) графички дизајн завршио је на ВШЛПУ у Београду и као дизајнер се остваривао на пројектима са значајним брендовима у Србији („Кока-Кола”, „Штарк”, „Егзит”, „Фешн вик” и другим). Има педесетак реализованих апликација-игрица на домаћем и страном подручју, а најзначајнији опус остварио је у осликавању мурала у Србији и региону. Прије Бајине Баште, самосталне изложбе имао је у Београду и Крушевцу, излагао је на неколико групних изложби.
Извор: Политика
17/11/2024