НОВОСТИ

ИМАО ЈЕ ДОБАР РАЗЛОГ Зашто патријарх Павле никада није вјенчавао ни сахрањивао? |

САВЕЗНИЧКЕ БОМБЕ СРАВНИЛЕ НЕБРАЊЕНИ ГРАД СА ЗЕМЉОМ Комунистри све знали, одобрили и на крају заташкали |

ВЈЕРОВАЛИ ИЛИ НЕ: Остала је само једна једина круна неког српског владара данас у Србији |

ЗБОГ ЊЕНЕ ХУМАНОСТИ, МОЖДА ЈЕ ПРОГЛАСЕ ЗА СВЕТИЦУ! Знате ли ко је Јелена Савојска и зашто је тражила дворску даму из Србије? |

ИДЕМО ЛИ ЊИХОВИМ СТОПАМА? Стефан Немања и Стефан Првовенчани су стварали државу, а Свети Сава је испунио духовним и културним садржајима! |

Тришић Бабић: Нови високи представник требало би да укине одлуке својих претходника |

Бањалука: Комшија, не троши толико воде, пријавићу те |

Потписани меморандуми са представницима америчких компанија |

Новац од поклоњења Појасу Пресвете Богородице Србима на Косову и Метохији |

Хрватска: Забрањена продаја алкохола и енергетских пића малољетницима |

Јелашци код Вишеграда: Парастос за 11 српских цивила

02/08/2024

У селу Јелашци код Вишеграда данас је служен парастос и положено цвијеће код спомен-обиљежја поводом 32 година од злочина муслиманских снага над једанаесторо српских цивила из овог села у протеклом рату, међу којима је било и двоје дјеце.

 

 

Језивог призора са Јелашаца много година касније присјећају се Бране Шимшић и Александар Савић.

– Муслиманске снаге потпомогнуте са њиховим руководством издвојили су јединицу која је овдје направила стравичан злочин. Убијени су жене, дјеца и старци. У овом селу није било војника они су дошли са ливада, са поља косили дошли кући и ту су и побијени – каже Бране Шимшић.

– Сјећам се призора да је мајка инстиктивно једно мушко дијете да га покуша спасити од непријатељских метака и ножа. Нажалост они су обоје погинули – надовезао се Александар Савић.

Иако су познати и налогодавци, али и извршиоци за злочин над Србима Јелашаца још нико није одговарао.

– Можда је ово прилика да апелујемо на све оне који би требало да реагују коначно и после 32 године да злочинци изађу пред суд правде. Међу 11 невино страдалих цивилних жртава имамо и двоје дјеце од 8 и 10 година – рекао је Младен Ђуревић, начелник општине Вишеград.

У знак сјећања на страдале у центру села подигнуто је спомен обиљежје. „Колико још деценија треба да прође да се Тужилаштво БиХ смилује и покрене истрагу против извршилаца и налогодаваца овог незапамћеног злочина?“, питају се чланови породица жртава.

 

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести