НОВОСТИ

Тришић Бабић: Нови високи представник требало би да укине одлуке својих претходника |

Бањалука: Комшија, не троши толико воде, пријавићу те |

Потписани меморандуми са представницима америчких компанија |

Новац од поклоњења Појасу Пресвете Богородице Србима на Косову и Метохији |

Хрватска: Забрањена продаја алкохола и енергетских пића малољетницима |

Словенац је задужио српски род: Узео авион од командира кукавице и полетио да брани српско небо |

УКРАО ОД УСТАША ВОЗ ПУН СРБА, И ПОЈУРИО ПУТ СРБИЈЕ: Овог човјека ИСТОРИЈА НЕ СМИЈЕ ДА ЗАБОРАВИ! |

КОМАНДОВАЛО СЕ „ЗА МНОМ“, А НЕ „НАПРИЈЕД“ 5 ствари које нисте знали о Церској битки: Како је „мала” земља поразила велику силу! |

БОРИО СЕ ЈУНАЧКИ ЗА СРБИЈУ, А ЗАВРШИО КАО НАЈГОРИ НЕПРИЈАТЕЉ: Понижаван у дубокој старости! Тужан крај најмлађег српског војводе |

СРПСКИ ВОЈВОДА БЕЗ ДЛАКЕ НА ЈЕЗИКУ „У рату се лако губи глава, али се лако губи и образ“ |

Којић – Лукић: Неправо не може побиједити право, правду и вољу грађана

02/08/2025

Пресуда Суда БиХ изречена предсједнику Републике Српске Милораду Додику је директан удар на институције Српске и вољу њеног народа, али је мета предсједник Републике, навели су у Јутарњем програму посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Милорад Којић и вршилац дужности директора Службеног гласника Републике Српске Милош Лукић и истакли да неправо не може побиједити право, правду и вољу грађана.

 

 

– У једном неправном предмету не можете имати праведну пресуду. Од почетка суђења је дошло до кршења Устава, закона, до кршења права на правично суђење а тада кршите и основна људска права – истакао је Којић.

Сматра да овом пресудом долази до потпуног урушавања Дејтонског мировног споразума и Устава.

– Руководство Републике Српске је увијек позивало на дијалог, разговор и немијешање странаца у процесе о којима ми треба да одлучујемо. Жалосно је што опозиција не разумије то – истакао је Којић.

Поента је, додаје Којић, да Република Српска на овакве атаке увијек имала институционални одговор кроз законодавно тијело, али истиче потребан је и народни одговор.

Вршилац дужности директора Службеног гласника Републике Српске Милош Лукић изјавио је да је Милорад Додик и даље предсједник Републике Српске док народ не одлучи другачије.

– Ово је један бесмислени процес. Ово личи на једну насеобину, један простор који није омеђен никаквим правилима који вриједе за све – истакао је Лукић.

Сматра да се овом пресудом српском народу жељела послати поруке да не може слободно одлучивати.

– Да нису битни гласови који су добили наши посланици, да је важнија одлука судија и једног странца. Ово је очекивани исход једног неправног и смијешног политичког процеса – поручио је Лукић.

Поражавају, додаје он, реакције из ФБиХ, али и дијела опозиције у Републици Српској, гдје се, како је навео, види незрелост.

– Морамо бити заједно кад је најтеже и тако ће бити и у овом случају – поручио је Лукић.

Подсјећамо, Апелационо вијеће Суда БиХ потврдило је првостепену пресуду предсједнику Српске Додику по којој је осуђен на годину дана затвора и изречена му је забрана политичког дјеловања на шест година због непоштовања одлука Кристијана Шмита.

Лукићу је у другостепеном поступку потврђена ослобађајућа пресуда.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести