НОВОСТИ

ИМАО ЈЕ ДОБАР РАЗЛОГ Зашто патријарх Павле никада није вјенчавао ни сахрањивао? |

САВЕЗНИЧКЕ БОМБЕ СРАВНИЛЕ НЕБРАЊЕНИ ГРАД СА ЗЕМЉОМ Комунистри све знали, одобрили и на крају заташкали |

ВЈЕРОВАЛИ ИЛИ НЕ: Остала је само једна једина круна неког српског владара данас у Србији |

ЗБОГ ЊЕНЕ ХУМАНОСТИ, МОЖДА ЈЕ ПРОГЛАСЕ ЗА СВЕТИЦУ! Знате ли ко је Јелена Савојска и зашто је тражила дворску даму из Србије? |

ИДЕМО ЛИ ЊИХОВИМ СТОПАМА? Стефан Немања и Стефан Првовенчани су стварали државу, а Свети Сава је испунио духовним и културним садржајима! |

Тришић Бабић: Нови високи представник требало би да укине одлуке својих претходника |

Бањалука: Комшија, не троши толико воде, пријавићу те |

Потписани меморандуми са представницима америчких компанија |

Новац од поклоњења Појасу Пресвете Богородице Србима на Косову и Метохији |

Хрватска: Забрањена продаја алкохола и енергетских пића малољетницима |

КРСТЕ СЕ У БЛИЗИНИ ЦРКВЕ: Да ли је то заиста хришћански чин?

13/05/2026

СВЕ чешће можемо да примјетимо људе се крсте када пролазе поред цркве, нарочито у градском превозу.

Неки сматрају да ова радња нема никакве везе са вјером и повезивањем са Богом, и чак је виде као примитивизам, док други у овом чину препознају израз поштовања према светињи и вјери.

Намеће се и питање да ли је ријеч о обичном помодарству или правом хришћанском чину.

– Сматрам да је такав чин апсолутно хришћански. Онај ко осети потребу да се на тај начин, макар и само на тренутак приближи Богу, не чини ништа лоше. Крст има две „линије“. Хоризонтална и вертикална линија представљају љубав и симболизују љубав према Богу – објаснио је једном приликом свештеник Саша Ђурђевић за Дневно.

Социолог Ратко Божовић сматра да овај чин једна врста невербалне комуникације, навике и механичке реакције.

– Мишљења сам да је то једна форма навике или механичка реакција. Млади то раније нису радили, а сада их масовно видимо како се крсте на јавном мјесту. То су сигурно видјели од старијих. Међутим, сматрам да код појединаца све то полази од унутрашњег збивања. Многи љубав према Богу испољавају на тај начин. То је нека врста емпатије, осјећајности, емоције… Дакле, код неких је манир, а код других је унутрашњи осјећај – објашњава социолог.

Иако су мишљења грађана о особама које се крсте пролазећи у близини цркве подјељена, чињеница је да је ријеч о индивидуалном чину који никога не угрожава, те никоме не би требало ни да смета.

Коментари

0

Пошаљи коментар

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести