НОВОСТИ

Тришић Бабић: Нови високи представник требало би да укине одлуке својих претходника |

Бањалука: Комшија, не троши толико воде, пријавићу те |

Потписани меморандуми са представницима америчких компанија |

Новац од поклоњења Појасу Пресвете Богородице Србима на Косову и Метохији |

Хрватска: Забрањена продаја алкохола и енергетских пића малољетницима |

Словенац је задужио српски род: Узео авион од командира кукавице и полетио да брани српско небо |

УКРАО ОД УСТАША ВОЗ ПУН СРБА, И ПОЈУРИО ПУТ СРБИЈЕ: Овог човјека ИСТОРИЈА НЕ СМИЈЕ ДА ЗАБОРАВИ! |

КОМАНДОВАЛО СЕ „ЗА МНОМ“, А НЕ „НАПРИЈЕД“ 5 ствари које нисте знали о Церској битки: Како је „мала” земља поразила велику силу! |

БОРИО СЕ ЈУНАЧКИ ЗА СРБИЈУ, А ЗАВРШИО КАО НАЈГОРИ НЕПРИЈАТЕЉ: Понижаван у дубокој старости! Тужан крај најмлађег српског војводе |

СРПСКИ ВОЈВОДА БЕЗ ДЛАКЕ НА ЈЕЗИКУ „У рату се лако губи глава, али се лако губи и образ“ |

Манастир на Равној Романији обиљежио 20 година постојања

11/08/2025

Манастир Светог великомученика Георгија на Равној Романији ове године обиљежава 20 година постојања. У присуству великог броја вјерника служена је литургија као и парастос за погинуле борце Сарајевко-романијске регије.

 

 

Храм Светог великомученика Георгија на Равној Романији, у народу познат као Соколица, за двије деценије постао је мјесто окупљања и саборовања, духовности и молитве.

Радмила Тимотић поручује да радо долази у ово мјесто.

– Дошли смо јер смо са овог подручја и радујуемо се овдје и радо долазимо. Сретна сам јер сам овдје дошла са кћерком.

Храм је освештан 11. августа 2002. године, а три године касније је проглашен манастиром, у народу назван „Соколица“.

Отац Андреј поручује да су се сви важни догађаји за манастир десили 10. и 11. августа.

– Сви важни датуми који су везани за манастир су се десили 10 и 11 августа. Цркава је освећена 2002. године, када и плоче са именима војника, а 2005. године је црква проглашена манастиром мушким – рекао је отац Андреј.

Начелник оштине Соколац, Страхиња Башевић истиче да се данас прославља духовност сарајевско романијске регије.

– Данас се прославља једна духовност сарајевско романијске регије која је пропагирана кроз богослужења и манастрир. Сад више него икад нам је потребно јединство, саборност, окупљање, и баш оно што се дешава на Романији, Сокоцу ми морамо остати сложни јер је то наша највећа снага.

На унутрашњим зидовима манастира уписана су имена 4.210 припадника Војске Републике Српске и 25 руских добровољаца погинулих у одбрани Сарајевско-романијске регије.

Бившиначелник општине Соколац, Милован Бјелица поручује да је важно присјетити се оних који су дали своје животе.

– Свјетлост нам долази одозго и надамо се да је то свјетлсот њихових душа и ко има вјере и патриотизма треба да се присјети њих. Позивам све на слогу и одбрану Републике Српске и Дејтонског мировног споразума – нагласио је Бјелица.

Илиџански борац, Горан Шеховац истиче да ће и у будућности наставити долазити на ово мјесто.

– Ми ћемо долазити на ово свето мејсто да подржимо ову манифестацију и сјетимо се погинулих који су живот дали за Републику Српску – истакао је Шеховац.

У оквиру манифестације „Теби горо Романијо“ одржана је и свечана академија, а отворена је и изложба фотографија „Од првих корака до данас“.

ПРАТИТЕ НАС

Komentara bez...

Остале Вијести