03/09/2021
„Треба се присјетити да је СДА отворила врата том покрету и створила такве људе као што су Боснић и Нусрет Имамовић. То је насљеђе Алије Изетбеговића које је у политичком, идеолошком и у биолошком смислу учинило живот у БиХ небезбједним и немогућим“, рекао је Галијашевић.
Он је подсјетио да је Боснић осуђен за слање на сиријско ратиште једног човјека – свог чобанина Ибре Ћуфуровића, док је остала нетакнута структура иза које је стајао Осман Мехмедагић Осмица и Обавјештајно-безбједносна агенција и структура предвођена Нусретом Имамовићем која је послала 500 људи у Сирију и Ирак, од којих је око 100 још тамо.
Галијашевић каже да је Боснић, осим тога што представља пријетњу, добар начин да се скрене пажња са главне инфраструктуре коју чине припадници СДА у институцијама система – сектору безбједности и обавјештајних послова, структуре коју чине бивши муџахедини, вехабије, људи који су били у Гвантанаму и људи који су привилегована класа у БиХ.
„Потребно је упалити рефлекторе изнад Боснића зато што он идеолошки, вјерски припада радикалним структурама спремним на насиље, али коначно и над структурама које су систем за дочек команданата муџахедина из рата у Авганистану након што су талибани преузели ову земљу под своју контролу“, упозорио је Галијашевић.
Он је оцијенио да је Боснић и у симболичком смислу важан за исламистички покрет, да му да нови импулс, али да није једини и није најважнији и не би смио бити изговор да се БиХ не бави стварним безбједносним пријетњама радикалног ислама које представљају припадници „Исламске државе“ и „Ал каиде“.
Њему је првостепена пресуда изречена крајем 2015. године када је проглашен кривим да је 2013. и 2014. године држао говоре с циљем подстицања припадника селефијске заједнице да се прикључе организованој терористичкој групи у „Исламској држави“.
Његови говори објављивани су на видео-снимцима на „Јутјубу“, гдје је, између осталог, истицао да је „њихово“ све до Санџака.
06/12/2024