05/04/2022
Галијашевић је истакао да нема сумње да је Влада САД потпуно свјесна виталног интереса Русије да се одбрани од непријатељски оријентисаног, агресивног НАТО-а, али да то не признаје.
Према његовим ријечима, Руска Федерација то није ни очекивала.
– Не постоји стратешки нити оперативно-тактички документ ове организације, а да у њему Русија није дефинисана као војни и геополитички непријатељ. Тог непријатеља, НАТО је врло ефикасно притискао, окруживао и у тако прецизно дефинисаном непријатељском дворишту инсталисао своје ефективе и војне потенцијале – указао је Галијашевић.
Иако је одговор Русије стигао у завршници овог процеса, указје Галијашевић, ипак је довео у питање цјелокупни вишедеценијски посао НАТО-а, па су САД због тога реаговале огорчено, бијесно и нервозно, мада одлично знају шта се то сада дешава у Украјини и зашто.
– Уклонити, већ најављену НАТО пријетњу из Украјине са свога прага, почистити центре за развој оружја за масовно уништење, биохемијске лабораторије под контролом Пентагона и онемогућити развој нуклеарних потенцијала, за Русију је представљало питање опстанка државе у њеним границама и постојећем формату – рекао је Галијашевић за портал „ИН4С“.
Свакако, наставио је он, циљеви су и заштитити угрожене, свакодневно нападане становнике Доњецка и Луганска, као и стратешку позицију Крима које је слободном вољом и на референдуму захтијевало повратак у окриље територијалног интегритета Русије и, на крају, извршити демилитаризацију и денацификацију Украјине.
Галијашевић напомиње да се и то дешава у складу са плановима и одбрамбеном доктрином Русије.
Он сматра да би Русија могла примијенити и мјере властите заштите, примјењујући стратегију западних сила које у тежњи за дестабилизацијом једне државе – једног свијета, упорно и јавно убацују моћно, убојито оружије у руке нацистичких фанатика и тврдокорних шовиниста.
– Како би то изгледало када би Русија одлучила да јавно убрза ирански нуклеарни програм или да помогне Бразилу, Венецуели и Куби да то остваре и буду заштићени? Како би изгледао свијет када би Русија наоружала Египат и Сирију хиперсоничним оружијем? Или када би такве моћне оружане системе који су непревазиђени у свијету, доставила својим партнерима и пријатељима на Балкану… – упитао је Галијашевић.
Да ли би то, пита се он, отријезнило Њемачку која своје оружије лиферује према руским границама и интересима, када би се суочила са пријетњама из комшилука?
– Русија није скуп бедуина и арапске сиротиње или талибана који трпе деценијама америчке бомбе и њихову војну силу. Американци дођу, униште, разоре, некада остану двадесет и више година, па се врате својој кући да размисле и одлуче ко ће бити сљедећа мета њихове разбојничке политике. А, Арапи и талибани наставе свој живот из почетка – истакао је Галијашевић.
Русија, међутим, додао је он, није таква слаба држава – већ је способна и штитећи себе, поступити баш као Американци, Британци, Нијемци и Французи, па и донијети моћно оружје у њихово, западно, до данас мирно двориште.
– На Западу би морали осјетити понекад озбиљну зебњу пред могућношћу да нека моћна сила одлучи да се понаша онако како се они према другима деценијама понашају – сматра Галијашевић.
10/03/2025