28/02/2022
Војин Мијатовић
Мијатовић и Милошевић се сумњиче да су злоупотребама службеног положаја оштетили поменуто предузеће за тачно 7.077.524 КМ.
Мијатовић је поменуто кривично дјело починио као директор Економског института Бањалука, а Милошевић као директор „Метала“.
Штета
Портпарол Полицијске управе Бањалука Данијела Мучибабић рекла је, наводећи иницијале, да су осумњичени починили кривична дјела злоупотреба службеног положаја или овлаштења.
„Пријављени Б.М. се сумњичи да је наведено кривично дјело починио у току 2016. године обављајући послове директора акционарског друштва из Бањалуке, те злоупотребом службеног положаја друштву ограничене одговорности из Бањалуке прибавио противправну имовинску користи у износу од 7.077.524 марака“, рекла је Мучибабићева.
Додала је да се В.М. сумњичи да је, обављајући послове директора јавног предузећа у Бањалуци, искористио свој положај на начин да је ангажовао неовлаштена лица која су извршила вјештачење, а што је супротно Закону о вјештацима Републике Српске, након чега је и потписао налаз и мишљење који су сачинила наведена лица.
Извор „Srpskainfo“ појаснио је како су осумњичени починили кривична дјела захвљајући којима је „Метал“ оштећен за вишемилионске износе.
„Оптужени Милошевић је као директор акционарског друштва ‘Метал’ 3. фебруара 2016. године, заступајући ову фирму као тужену страну од фирме ‘Бањалучки велесајам’ признао тужбени захтјев“, рекао је извор „Спскаинфо“
Он је појаснио да је Милошевић то урадио у намјери да „Бањалучком велесајму“ прибави противправну имовинску корист.
„На основу тог тужбеног захтјева и признања, Окружни привредни суд је донио пресуду којом се обавезује ‘Метал’ да ‘Бањалучком велесајму’ исплати новац на име накнаде штете због немогућности кориштења некретнине које су дате као оснивачки улог од стране туженог код тужиоца“, истакао је поменути извор.
Вјештачење
Према његовим ријечима, због некориштења некретнине „Метал“ је тужиоцу морао да исплати скоро шест милиона марака. Поред тога, према пресуди морали су да исплате и 138.000 марака на име изгубљене добити.
„У пресуди је наведено и да на име изгубљене добити у периоду од 2003 до 2013. године морају исплатити још 950.000 марака. ‘Метал’ је био дужан платити и 6.000 КМ судских трошкова. Према томе, укупна противправна корист коју је остварио ‘Бањалучки велесајам’ износи 7.077.524 марке“, појаснио је извор поменутог портала.
За вјештачање настале штете био је ангажован Економски институт Бањалука, а на чијем челу је у том периоду био Војин Мијатовић.
Ангажовани су након што је „Бањалучки велесајам“ на припремном рочишту у Окружном привредном суду затражио да они вјештаче насталу штету.
Према истрази, полиција сумњичи Мијатовића за злоупотребе положаја.
„Мијатовић је био директор Економског института у периоду од 1. јануара 2014. до 31. јула 2016 године. Он је као директор искористио свој положај и овлаштења и у име Економског института као овлаштеног правног лица за послове вјештачења из економске области ангажовао неовлаштена лица коју су обавила вјештачења“, рекао је поменути саговорник.
Додао је да су та вјештачења обављена супротно Закону о вјештацима Републике Српске.
„Након тога, Мијатовић је 25. јануара 2016. године потписао Налаз и мишљење које се односи на ово вјештачење. Овај налаз се користио у поступку пред Окружним привредним судом“, додао је извор.
Полицајца ударио ногом
Крајем децембра 2018. године Бране Милошевић је ухапшен у центру Бањалуке због сумње да је полицајца ударио ногом, током протеста у овом граду.
Том приликом полиција је ухапсила једну особу, а окупљени грађани су покушали спријечити да полиција одведе осумњиченог.
Тада је дошло и до нагуравања и један полицајац ја пао на земљу. Полиција је сумњичила Милошевића да је тада полицајца ударио ногом док је он лежао на земљи.
20/03/2025